Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Warmia i Mazury otwarte na inwestorów

Europejski Kongres Samorządów Najnowsze informacje VI Europejski Kongres Samorządów

Inwestycje są jednym z kluczowych czynników wypływających na rozwój miast. Warmia i Mazury stanowią przyjazne otoczenie biznesu, proponując wsparcie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, zaplecze logistyczne i ułatwienia dla inwestorów.

W gospodarce Warmii i Mazur coraz większego znaczenia nabiera sektor usług biznesowych. Olsztyn – stolica województwa – znajduje się w czołówce miast polskich pod względem powierzchni biurowej w budowie. Obecnie powierzchnie biurowe oddane do użytku w mieście to ok. 50 tys. m2 (Cezal Business Center, Sigma, Europa Center, WPB Business Center, Mars i Warmia Towers). W planach jest także budowa biurowca Centaurus City Park (6 tys. m2 – zakończenie inwestycji zaplanowane jest na kwiecień 2020 roku).

Atuty miasta:

  • niskie koszty pracy (Warmia i Mazury należą do regionów o najniższych kosztach pracy w kraju – przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw to 3 437,15 zł brutto – 21% niższe niż średnio w Polsce, 47% mniej niż w mazowieckim, 20% mniej niż na Śląsku oraz 26% mniej niż na Pomorzu;
  • odpowiednio wykształcone kadry (potencjał warmińsko-mazurskiego rynku pracy to blisko 36 tysięcy studentów kształcących się na 15 uczelniach wyższych oraz 12 tysięcy absolwentów; inwestorzy mogą liczyć na dostępność absolwentów z bardzo dobrą znajomością języków: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego i ukraińskiego);
  • niskie ceny wynajmu powierzchni biurowej (najwyższe czynsze transakcyjne wahają się od 7,5-12 euro miesięcznie za m2).
    Rozwojowi sektora w regionie sprzyja także uruchomienie i rozwój Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Wszystko to sprawia, że Olsztyn jest uznawany obecnie za miasto z czołówki liczących się nowych lokalizacji, co potwierdzone zostało w raportach ,,10 Wschodzących Gwiazd Sektora BPO” firmy Colliers International (raport w formie infografiki pobierz TUTAJ) oraz ,,Polska: nowe lokalizacje biurowe” firmy Jones Lang Lasalle (raport pobierz TUTAJ). Raporty pochodzą odpowiednio ze stycznia 2013 roku i maja 2014 roku.

Już teraz powyższe atuty doceniły takie firmy jak Bank Citi Handlowy (centrum rozliczeń), Transcom (specjaliści z zakresu obsługi klienta), Trade Group Call Centre (związana z siecią Orange) czy Prudential – jeden z największych na świecie ubezpieczycieli.

ENERGETYKA ALTERNATYWNA

Warunki naturalne województwa warmińsko-mazurskiego (duża powierzchnia regionu – 24 tys. km2 i niska gęstość zaludnienia – 60 osób/km²) sprzyjają uprawie roślin energetycznych – w tym wierzby. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski prowadzi badania nad przemysłowym wykorzystaniem energii odnawialnej – Wydział Nauk o Środowisku jest partnerem największego i najważniejszego w Polsce projektu badawczo-rozwojowego (poziom zaangażowanych środków to 200 mln zł), którego celem jest opracowanie technologii wytwarzania paliw i energii z biomasy. Projekt realizowany jest przez konsorcjum grupa ENERGA oraz Instytutu Maszyn Przepływowych PAN. W projekcie uczestniczą też zespoły badawcze Politechniki Gdańskiej, Instytutu Energetyki w Warszawie, Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, Politechniki Śląskiej i Politechniki Krakowskiej.

Rozwojowi energetyki alternatywnej na tym obszarze sprzyja również obecność Warmińsko-Mazurskiego Klastra Razem Cieplej. W 2007 roku została oddana do użytku Stacja Energii Wiatrowej w Kisielicach (o mocy 40 MW). Inwestorem farmy wiatrowej był hiszpański koncern IBERDROLA . Farmę tworzy 27 turbin wiatrowych o mocy 1,5 MW każda, a całkowity koszt inwestycji sięgnął ponad 50 mln EUR.

Ze względu na gęstą sieć małych cieków wodnych, umożliwiających budowanie małych elektrowni, w województwie możliwy jest też rozwój sektora energetyczno-wodnego. Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym inwestycjom w sektorze jest dostęp do infrastruktury technicznej, zgodność z kierunkami rozwoju wyznaczonymi w strategiach przez jednostki samorządu terytorialnego oraz wysoka dostępność na rynku pracy pracowników posiadających specyficzne kwalifikacje.

https://invest.warmia.mazury.pl/pl/

Skip to content