Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Europejski Kongres Samorządów wraca na stare tory

Europejski Kongres Samorządów Najnowsze informacje VI Europejski Kongres Samorządów

Już za niecałe trzy miesiące zacznie się siódmy Europejski Kongres Samorządowy. Po raz drugi odbędzie się w mazurskich Mikołajkach w Hotelu Gołębiewski ale tym razem stanie się to już wiosną (11 – 12 kwietnia), co oznacza, że Kongres wraca na swoje tradycyjne miejsce w kalendarzu.

Pierwsze pięć edycji EKS odbywało się wiosną w Krakowie. Tę tradycję zakłóciła pandemia. Najpierw w 2020 r Kongres w ogóle się nie odbył w formie stacjonarnej, a w ub.r. zorganizowano go dopiero w grudniu i w nowej lokalizacji, czyli w Mikołajkach.

Mimo zmiany siedziby oraz terminu szósty Kongres zakończył się sukcesem. Szczególnie jeśli się pamięta, ze w grudniu ub.r. szalała pandemia i obowiązywały ostre restrykcje sanitarne. Jednak samorządowcy nie zawiedli i na Kongres zarejestrowało się 841 osób, w tym około 80 przedstawicieli mediów. Sanitarne ograniczenia w podróżowaniu szczególnie odbiły się na liczbie gości zagranicznych. Zarejestrowało się ich w sumie 127 z 25 krajów, głównie ze wschodu.

Oczywiście zdecydowaną większość gości stanowili samorządowcy. Między nimi było 56 wójtów, 17 prezydentów miast, 54 burmistrzów oraz 27 starostów. Największe miasta, których włodarze przyjechali na Kongres to Poznań ( prezydent Jacek Jaśkowiak), Białystok (prezydent Tadeusz Truskolaski) i Olsztyn (prezydent Piotr Grzymowicz) . Kongres zaszczyciło obecnością 14 profesorów oraz 93 prezesów firm.

Obradom przysłuchiwało się około 80 przedstawicieli mediów reprezentujących 48 tytułów. Wśród nich najważniejsze to: Rzeczpospolita, Wirtualna Polska, Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio i Wprost. Efektem ich pracy było 896 publikacji i audycji (w tym 397 w mediach tradycyjnych), które dotarły do ponad 9 milionów odbiorców. Reklamowa wartość tych tekstów wyniosła około 3 mln zł.

Głównym tematem Kongresu było „Europa po pandemii: Jak odbudować lokalną gospodarkę?” Oprócz dwóch sesji plenarnych goście wzięli udział w około 70 panelach, w których dyskutowało 375 panelistów. Najważniejszymi uczestnikami tych dyskusji byli dwaj marszałkowie: Gustaw Marek Brzezin z województwa Warmińsko – Mazurskiego (główny patron Kongresu) oraz Marek Woźniak z województwa Wielkopolskiego. Natomiast rząd reprezentowało trzech wiceministrów: Paweł Szefernaker – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (który prezentował wpływ Polskiego Ładu na finanse samorządów), Ryszard Bartosik – sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Dobrosław Dowiat-Urbański – Szef Służby Cywilnej , KPRM

Skip to content