Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

„Zmiana warty – młodzi w trosce o przyszłość samorządu – cz. II”

Młodzi@Forum VIII Europejski Kongres Samorządów

7 marca na VIII Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach odbyła się debata na temat młodych ludzi w przestrzeni politycznej. Rozmowę poprowadził Damian Fiet, Współzałożyciel Just PR. Uczestniczyli w niej Magid Magid, Dyrektor Union of Justice, Wielka Brytania; Robert Waraksa, Burmistrz Olsztynka; Viktor Németh, Burmistrz Miasta Vráble, Słowacja; Ludmyla Kindrat, Analityk w Zespole Europejskich Młodych Naukowców (PEYR) i Piotr Wasilewski, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Regionu Gołdap. 

Podczas debaty poruszono wiele tematów, które dotyczą nowych wyzwań, ale również i obecnych problemów młodych osób.   

Magid Magid zauważył zmianę pokoleniową: tłumaczył, że teraz środowisko zmieniło się, młodzi ludzie są odważniejsi i bardziej zaangażowani. Ich postawa zmieniła spojrzenie na młode osoby w polityce. Mówił też o obecnym nepotyzmie i że jedynie edukacja może to zmienić.  

Robert Waraksa powiedział, że młodzież nie ma możliwości wniknięcia w świat samorządów, a więc należy dać im głos, a przede wszystkim chcieć poznać i usłyszeć ich stanowiska. 

Piotr Wasilewski utrzymuje, że świat polityki, mimo iż aktualnie zdominowany przez starszych, w przeciągu kilku lat ustąpi miejsca młodym. Mówił, że młodych w polityce jest coraz więcej, ale nie są to osoby decyzyjne. Problemem jest też podejście młodych do pracy i dyscyplina. Roszczeniowa postawa utrudnia dialog i rozwój. 

Dyskusja toczyła się wokół tematów dotyczących generacji Z, która dorastała z technologią. To osoby, które mają dużo do zaoferowania w sferze innowacji, ale tak łatwo już nie poradzą sobie w innych dziedzinach codziennego funkcjonowania.

Skip to content