Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Zielone technologie i innowacje na ratunek planecie

Wypowiedzi eksperckie XXXI Forum Ekonomiczne

Ryszard Hordyński, Dyrektor ds. strategii i komunikacji Huawei Polska

Do 2030 roku na całym świecie będziemy generować ponad 1 jottabajtów danych rocznie. Będą one jednocześnie zużywać ogromne ilości energii, mając znaczący wpływ na klimat. Poprawa efektywności energetycznej rozwiązań technologicznych jest najlepszym rozwiązaniem konfliktu powstającego między rosnącym zużyciem energii, a ekologicznym rozwojem.

To jednak nie jedyny sposób na powstrzymanie katastrofy klimatycznej i uratowanie naszej planety. Innowacje cyfrowe są kluczowym sposobem na zmniejszenie destruktywnego wpływu człowieka na środowisko. Huawei od wielu lat jest zaangażowana w promowanie modelu gospodarki cyrkularnej. Firma podejmuje także działania na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia swoich produktów. Podczas opracowywania nowych rozwiązań Huawei wdraża w swoich produktach m.in. inteligntne, cyfrowe mechanizmy dla operacji IT (AIOps), co umożliwia przydzielanie i wykorzystywanie np. zasobów pamięci masowej na żądanie. Wpływa to na zwiększenie efektywności energetycznej stosowanej technologii.

Działania proklimatyczne potrzebne są także w branży telekomunikacyjnej, która odgrywa niemal kluczową rolę w naszej codzienności. Zapewnienie dostępu do sieci pozwala nam pracować, uczyć się czy korzystać z rozrywki cyfrowej na różnego typu urządzeniach. Do tej pory, Huawei wdrożył niskoemisyjne rozwiązania w ponad 100 krajach, m.in. w Arabii Saudyjskiej, Grecji, Pakistanie i Szwajcarii, pomagając operatorom zredukować emisję dwutlenku węgla o 40 milionów ton. Jako istotny gracz w branży komunikacyjnej, Huawei będzie nadal stawiał ekologiczny rozwój w centrum wszystkich swoich działań i rozwijał innowacyjne rozwiązania, aby budować bardziej ekologiczne sieci 5G wraz z operatorami na całym świecie

Patrząc w przyszłość, rozwój ekologiczny będzie długoterminowym zobowiązaniem, pomagającym przedsiębiorstwom w przyspieszeniu transformacji cyfrowej i sprostaniu różnym wyzwaniom rynkowym. Huawei, jako firma która zawsze na pierwszym miejscu stawia potrzeby państw i  społeczeństw w których funkcjonuje, podejmuje dziś szereg innych inicjatyw, pozwalających  minimalizować oddziaływanie na środowisko.

W odpowiedzi na potrzeby rynku i w trosce o dobro planety stworzony został m.in. dział Digital Power. To dywizja firmy w ramach, której dostarczamy szereg usług i technologii z zakresu energetyki odnawialnej. Już dziś inwertery Huawei należą do najpopularniejszych tego typu rozwiązań przy instalacjach fotowoltaicznych, umożliwiających oddawanie zielonej energii do sieci. Można zobaczyć je zarówno w domach, na użytek konsumencki jak i np. na centrach handlowych, większych powierzchniach dachowych lub dużych farmach fotowoltaicznych.

Potencjał rozwoju fotowoltaiki w Polsce jest nader duży, szczególnie patrząc na wyzwania energetyczne i klimatyczne jakie stwarza obecna sytuacja gospodarcza i geopolityczna. W tym momencie największa farma zbudowana z użyciem inwerterów Huawei ma 70 MW mocy, natomiast budowane kolejne, które będą miały po kilkaset MW mocy.  W całym kraju funkcjonuje już ponad 600 tys. instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na prywatnych posesjach.

Rozwój zielonych technologii nie jest jedynie zadaniem dla dużych firm oraz korporacji. Wszyscy mamy obowiązki na rzecz tego, żebyśmy przyszłym pokoleniom zostawili planetę bardziej zieloną i w ogóle zdatną do życia. Warto odnotować, że wielu młodych innowatorów, także w Polsce, rozumie to epokowe wyzwanie i zobowiązanie. Już teraz tworzą rewolucyjne rozwiązania, która mogą pomóc nam zmniejszyć ślad węglowy czy ratować lokalną faunę i florę. Organizowany przez nas konkurs dla polskich startupów Huawei Startup Challenge pokazał, że potencjał polskich innowacji jest ogromny. Do konkursu wpłynęło blisko 230 zgłoszeń na proekologiczne rozwiązania. Kapituła wybrała finałową dziesiątkę finalistów, a wśród nich – zwycięską trójkę. Pierwsze miejsce i nagrodę główną 100 tys. zł otrzymał start-up Dynamic Air Cooling (DAC), który pracuje nad innowacyjną technologią chłodzenia. Kolejny ze startupów tworzy zaś dachówki zintegrowane z panelem fotowoltaicznym. Podobną technologię rozwija Tesla Elona Muska, ale być może stworzyliśmy tu w Polsce coś znacznie lepszego.

Konkurs Huawei Startup Challenge stał się dla nas swoistą lupą, która utwierdziła nas w przekonaniu, że dzięki młodym polskim innowatorom mamy ogromną szansę zbudować Dolinę Zielonych Innowacji w Polsce. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest jednak współpraca młodych start-upowców z dużym biznesem, gdyż tylko dzięki sile synergii start-upy mogą dostać ogromną dawkę wiedzy, inspiracji, środków finansowych oraz zaistnienia na arenie międzynarodowej. I to jest bardzo ważne dla nas zobowiązanie, by stać w pierwszej linii, jako inspiratorzy, mentorzy i realne wsparcie dla polskich innowatorów.

Skip to content