Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Zarządzanie różnorodnością jako sposób na rozwój gmin i miast. Dlaczego kobiety w samorządzie są niezbędne?

Europejski Kongres Samorządów Panele

Co trzeci radny w gminach, powiatach i sejmikach województw to radna, ale tylko co ósmą gminą czy miastem rządzi kobieta. Przez to, jak wynika z badania „ Czy miasto ma płeć?” przeprowadzonego przez IBRIS i Kobiety w Centrum, decyzje które zapadają bardziej odpowiadają na potrzeby mężczyzn niż kobiet.

Uczestnicy debaty „ Zarządzanie różnorodnością jako sposób na rozwój gmin i miast. Dlaczego kobiety w samorządzie są niezbędne?” Zastanawiali się nad tym, czy ze względu na tak małą liczbę kobiet w samorządach ich potrzeby są reprezentowane, gdyż z otrzymanych wyników badań również wiemy, że co czwarta Polka uważa, że niestety nie.

Tomasz Andrukiewicz, Prezydent Miasta Ełku wyraził zdanie, że samorządy, podejmując decyzje np. o zagospodarowaniu przestrzeni, coraz większą uwagę zwracają na potrzeby, które mają kobiety. Ponadto, coraz więcej samorządowców zwraca uwagę i realizuje dobre rozwiązania w nawiązaniu do propozycji samorządowców kobiet.

Jak zwróciła uwagę posłanka Magdalena Sroka, najważniejszym zadaniem dla kobiet, które dążą do aktywnego udziału w życiu publicznym jest odwaga i postawienie sobie odpowiedniego celu. Wiążę się to z ciężką pracą, jednak każde marzenie da się zrealizować. I rolą kobiet które już działają w tej sferze jest przekazywanie, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Małgorzata Żebrowska-Piotrak, Burmistrz miasta Łomianki zauważyła, że ogromną rolę w tym procesie  odgrywa przełamanie stereotypów, w tym – o typowych dla kobiet czy mężczyzn zawodach, które zakładane są jeszcze w dzieciństwie. Z kolei coraz więcej kobiet ma głos i się łączy na rzecz zmian, które chcą wprowadzić co jest bardzo pozytywną tendencją.

Poparła jej zdanie ekspertka od komunikacji Lidia Buksak, która uważa, że nie tylko mężczyźni, ale też same kobiety często myślą stereotypami. Jej zdaniem mężczyźni często uważają, że kobiety na wysokich stanowiskach odbierają im władze, kiedy same kobiety dążą wyłącznie do współpracy i bycia równymi.

Z kolei w przyszłości sytuacja może ulec zmianie, iż młode pokolenie wie, czego chce i jest bardzo zdeterminowane. Dzięki rozpowszechnieniu Internetu dziewczyny zarówno z dużych jak i małych miejscowości mają takie same wzorce, a sieci społecznościowe budują ich aspiracje, co już w najbliższym czasie może przełożyć się na większą aktywizację kobiet. Jednak obecne tendencje wskazują, że jeśli proces ten w dużym stopniu się nie przyśpieszy, to kobiety czeka jeszcze długa droga w dążeniu do równych uprawnień i równej reprezentacji w organach samorządowych i w życiu publicznym.

Skip to content