Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Za ćwierć wieku, co czwarta osoba w Polsce będzie w wieku 60+ – wypowiedź ekspercka firmy GSK

Wypowiedź ekspercka

Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem, musimy odpowiednio wcześnie o nie zadbać. W GSK troszczymy się o osoby w dojrzałym wieku, oferując im szeroki wachlarz możliwości ochrony przed chorobami zakaźnymi.

GSK jest jednym z największych producentów szczepionek na świecie. Każdego dnia dostarczamy pacjentom ok. 2 miliony dawek szczepionek w ok. 160 krajach. W naszym portfolio znajduje się obecnie ponad 20 szczepionek, które zabezpieczają zdrowie osób w każdym wieku – niemowląt, dzieci i młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów, a także osób w podróży. GSK prowadzi również zaawansowane prace nad kilkunastoma nowymi szczepionkami, w tym przeciwko grypie, malarii, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, czy zakażeniom wywołanym meningokokami typu ABCWY. Tylko dla polskich pacjentów GSK zrealizowało w 2021 r. dostawy ponad 2,8 mln dawek szczepionek, w tym około 2 mln dawek do Programu Szczepień Ochronnych.

Dotąd, w polityce lekowej mówiło się głównie o szczepieniach dla dzieci, natomiast kwestia szczepień dla dorosłych i seniorów była zauważana, ale podejmowana zdecydowanie rzadziej. Tymczasem trzeba pamiętać, że również osoby dorosłe powinny podejmować świadome decyzje o tym, żeby się szczepić.

Zgodnie z szacunkami GUS, do 2050 r. osoby 60+ będą stanowić 40% polskiego społeczeństwa (1). Po 50 r.ż., wraz z wiekiem, spada nasza odporność sprawiając, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje. Właśnie wtedy profilaktyka poprzez szczepienia powinna nabrać nowego, istotnego znaczenia. Najnowsze osiągnięcia medycyny pozwalają dziś zadbać o zdrowie i jakość życia także w dojrzałym wieku. W GSK oferujemy szeroki wachlarz możliwości ochrony przed chorobami zakaźnymi, m.in. przeciwko półpaścowi czy RSV.

Na początku 2023 r. na rynek w Polsce wprowadzono szczepionkę przeznaczoną do stosowania w profilaktyce półpaśca oraz neuralgii popółpaścowej u osób dorosłych w wieku 50 lat i starszych oraz u osób w wieku 18 lat i starszych o zwiększonym ryzyku zachorowania na półpasiec. Eksperci oceniają, że ponad 99 proc. dorosłych po 50. roku życia przebyło ospę wietrzną w dzieciństwie. Nawet 30% z nich może zachorować na półpasiec.

Z kolei od czerwca 2023 roku dostępna jest szczepionka przeciw RSV dla osób w wieku 60+. RSV to wirus, który wywołuje ostre zakażenie dolnych dróg oddechowych. Każdego roku w Europie odnotowuje się około 3 mln przypadków, które przyczyniają się do ponad 270 tys. hospitalizacji i około 20 tys. zgonów wśród osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych (2). Liczby będą się zwiększać wraz ze starzeniem się społeczeństwa (1). Na ciężki przebieg choroby są szczególnie narażone osoby z chorobami współistniejącymi, takimi jak cukrzyca oraz przewlekłe choroby serca i płuc (3,4).

Poziom realizacji szczepień wśród osób dorosłych w Polsce wciąż nie jest zadowalający. Wymaga on, podobnie jak poziom świadomości społecznej na temat szczepień, systematycznego podnoszenia, w tym uświadamiania faktu, że profilaktyka poprzez szczepienia powinna trwać całe życie. W tym kontekście warto byłoby rozważyć obniżenie poziomu współfinansowania ze strony pacjentów poprzez wprowadzenie innego niż 50% poziomu odpłatności za szczepionki, tak, aby więcej osób mogło skorzystać z profilaktyki szczepiennej.

Bibliografia:
(1) GUS, Raport „Sytuacja osób starszych w Polsce w 2021 r., Dostęp: 24.07.2023
(2) Savic M, Penders Y, Shi T, Branche A, Pirçon J-Y. Respiratory syncytial virus disease burden in adults aged 60 years and older in high-income countries: a systematic literature review and meta-analysis. Influenza Other Respir Viruses 2022 November 11. Available at: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/irv.13031
(3) Centers for Disease Control and Prevention. RSV in Older Adults and Adults with Chronic Medical Conditions. Accessed March 2023. Available at: cdc.gov/rsv/high-risk/older-adults.html
(4) Tseng HF, Sy LS, Ackerson B, et al. Severe morbidity and short- and mid- to long-term mortality in older adults hospitalized with respiratory syncytial virus infection. J Infect Dis. 2020;222(8):1298-1310. doi:10.1093/infdis/jiaa361. Available at: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32591787/

Sierpień 2023, Nr CL: SUPP-2302555

Skip to content