Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Wypowiedź ekspercka: Agnieszka Leszczyńska

FOZ w Karpaczu Obszary Medycyny

28 mln Polaków co roku korzysta z POZ. Od około roku wdrażany jest tam program opieki koordynowanej, dzięki czemu pacjenci nią objęci mają możliwość szybszej diagnozy oraz leczenia wybranych chorób przewlekłych u swojego lekarza rodzinnego, bez konieczności osobistej wizyty u lekarza specjalisty. To dobry moment, żeby pomyśleć o leczeniu depresji w gabinecie POZ. Dlaczego? 

Depresja, zaburzenia lękowe, stres, zagubienie to są te wyzwania terapeutyczne, które pogłębiły się podczas epidemii COVID, wojny w Ukrainie, destabilizacji finansowej, a teraz mogą towarzyszyć nam każdego dnia. W Polsce mamy tylko około 4000 psychiatrów. To jest absolutnie za mało i oznacza, że bardzo brakuje tam kadry specjalistycznej. Tym samym lekarz POZ musi zacząć diagnozować i leczyć depresję. Pacjent czeka do lekarza psychiatry 3-4 miesiące, co więcej połowa chorych nie pójdzie do psychiatry, bo to wstyd. 

W odpowiedzi na tą potrzebę Angelini Pharma, lider w dziedzinie leczenia depresji, zaproponowało konkretne rozwiązanie digitalowe, które usprawni diagnostykę i wybór terapii antydepresyjnej na poziomie lekarza pierwszego kontaktu. „Diagnozuj i lecz” to platforma edukacyjna dla lekarzy POZ do diagnozy i leczenia depresji, który ułatwi rozmowę z pacjentem podczas wizyty. Po wprowadzeniu danych aplikacja podpowie czy faktycznie pacjent może zmagać się z depresją, zaproponuje leczenie (ale nie poda nazwy leku, tylko wskaże odpowiednią molekułę) i sposób dawkowania.

Aplikacja powstała we współpracy z gronem ekspertów: zespołem prof. Piotra Gałeckiego, Krajowego Konsultanta ds. psychiatrii i z zespołem prof. Dominiki Dudek, Przewodniczącej Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz pod opieką prof. Agnieszki Mastalerz-Migas, Krajowej Konsultant w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Grupa LUX MED i Grupa NEUCA podjęły się udziału w programie pilotażowym wprowadzającym to narzędzie do gabinetu POZ.

W Angelini Pharma wierzymy, że inicjatywa „Diagnozuj i lecz” pomoże lekarzom POZ podjąć wyzwanie związane z walką z depresją i przyczyni się do większego komfortu pracy lekarza oraz zadowolenia pacjenta.

Agnieszka Leszczyńska 
Prezes Zarządu Angelini Pharma

Skip to content