Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Wsparcie polskiej turystyki w ciężkich czasach

EKS Online Europejski Kongres Samorządów

Paweł Jabłoński, Fundacja Instytut Studiów Wschodnich (prowadzący)

Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Prowadzący rozmowę Paweł Jabłoński zauważył, że w obecnych czasach turystyka jest w bardzo trudnej sytuacji. Dyskusję rozpoczęto pytaniem: Jak państwo może pomóc branży turystycznej?

Andrzej Gut-Mostowy stwierdził, że sektory związane z turystyką zostały objęte programem tarczy antykryzysowej. Wsparcie wynosi ponad 4 mld PLN. Odroczono spłaty kredytów, które zaciągnęły biura podróży w celu realizacji imprez. Obecnie procedowana jest tarcza 6.0, znajduje się już na końcowym etapie. Zawiera ona instrumenty dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników. Będzie również możliwość ubiegania się jednorazowe dofinansowanie. Innym programem był bon turystyczny, który miał charakter socjalny.

Ostatnie tygodnie przyniosły trochę optymizmu. Pojawienie się szczepionki daje nadzieję na szybkie wyjście z kryzysu. Powszechna i tania szczepionka pozwoli na zlikwidowanie oporów do podróżowania. Ważne jest wsparcie dla samorządów uzdrowiskowych. Turystyka zdrowotna jeszcze przed epidemią miała najszybszy stopień wzrostu. Po epidemii jej znaczenie będzie rosło. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest trudna, ale robimy w co naszej mocy, aby pomóc.

Skip to content