Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

„Wpływ Technologii na profilaktykę i leczenie”. Panel dyskusyjny I Forum Ochrony Zdrowia (19 – 20 czerwca 2023, Pałac Wąsowo)

Forum Ochrony Zdrowia Najnowsze informacje

Marcin Piasecki – Redaktor Zarządzający „Rzeczpospolita”, moderator

Paneliści:

Jan Pilewski – Senior Public Affairs PLAY Polska

Krzysztof Saczka – Główny Inspektor Sanitarny

Radosław Sierpiński – Prezes, Agencja Badań Medycznych

Maciej Miłkowski – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Zdrowia

Jacek Cieplak – Wiceprezes Zarządu, Pracodawcy RP

Prof. Piotr Skarzyński – Kierownik, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu

Roman Topór-Mądry – Prezes Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Podczas panelu dotyczącego wpływu technologii na profilaktykę i leczenie analizowano w jaki sposób można efektywnie wykorzystywać nowe rozwiązania w celu usprawnienia ochrony zdrowia. Minister Maciej Miłkowski wskazał, że najbardziej pożądane są ulepszenia w zakresie chorób serca oraz innowacyjne rozwiązania w monitorowaniu cukrzycy. Efektywność procesu leczenia wspomaga cyfryzacja, czego najlepszym przykładem są skracające czas oczekiwania do specjalistów e-skierowania oraz analiza spływających z całego kraju danych. Konieczność takich działań potwierdził również Krzysztof Saczka, wskazując na udane zastosowania digitalizacji w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Takie rozwiązania okazały się nieocenione podczas globalnej pandemii COVID-19 i sprawiły, że realizacja zadań w była możliwa nawet w zaledwie 3 godziny.  „Dzięki temu obsłużyliśmy 98% wszystkich zgłoszeń, a więc w szczytowych momentach zrealizowaliśmy 65 tysięcy wywiadów epidemiologicznych dziennie” – chwali Krzysztof Saczka – „nasze rozwiązania zostały nagrodzone przez ONZ, które wskazało je jako najlepszy syetem walki z globalną pandemią na świecie”.

O tym, że digitalizacja to najważniejszy punkt reformy zdrowia, wskazują również doświadczenia Agencji Badań Medycznych. Jej Prezes, Radosław Sierpiński, wskazał na sukces programów leczenia chorób SMA i stworzonych centrów medycyny cyfrowej na uniwersytetach. To jednak gigantyczne koszty. Systematyczne zwiększanie nakładów na służbę zdrowia jest więc koniecznością. To niezbędne, nawet gdy z pomocą spieszą algorytmy sztucznej inteligencji. Na podstawie przeprowadzanych badań okazało się, że pacjenci są bardziej zadowoleni z rozmowy z czatbotem niż człowiekiem. Mimo to, Roman Topór-Mądry wskazuje na drugą stronę medalu – to człowiek w służbie zdrowia wciąż jest niezastąpiony. Robotyka, informatyzacja ma coraz więcej obszarów do zastosowania, a ze względu na koszty ich wprowadzania trzeba skupiać się na najefektywniejszych technologiach. Prof. Piotr Skarżyński wspomniał o efekcie skali oraz konieczności specjalizacji poszczególnych ośrodków w Polsce. Czy biznes może wspomóc ten proces? Przedstawiciel PLAY Polska zwrócił uwagę na konieczność odpowiedniego skomunikowania wszystkich procesów i zalety telemedycyny. Leczenie nie musi odbywać się już w gabinetach – może być prowadzone przez mobilne aplikacje, np. zliczające kroki czy potrafiące wskazać na początki choroby Alzheimera. Czy to wystarczy?

Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, wskazał również na konieczność zmian naszych postaw. Choć medycyna dynamicznie się rozwija to wciąż wielu chorób moglibyśmy uniknąć zmieniając tryb codziennego życia. Nikotyna i alkohol to wciąż jedne z najczęstszych powodów późniejszych dolegliwości. Edukacja społeczeństw na temat związanych z tym zagrożeń staje się więc koniecznością. 

Wszyscy uczestnicy panelu zgodzili się, że rozwój technologii to przyszłość medycyny. Czy już wkrótce będzie możliwość diagnozowania różnych rodzajów schorzeń za pomocą przesyłanych zdjęć?

Skip to content