Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Webinar „Wyzwania i perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Europy”

Forum Online

23 czerwca 2021 r. odbył się webinar pt. „Wyzwania i perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Europy” organizowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich wraz z partnerem The Henry Jackson Society.

Podczas webinaru polskie stanowisko wobec wyzwań i perspektyw bezpieczeństwa energetycznego Europy przedstawili Poseł Janusz Kowalski, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Energetycznej, oraz Poseł Robert Winnicki, Zastępca Przewodniczącego Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Mieliśmy także okazję zapoznać się z perspektywą Ukrainy, którą przedstawiła Pani Svitlana Zalishchuk, obecna doradczyni prezesa Naftogazu i była posłanka, doradczyni ds. polityki zagranicznej wicepremiera Ukrainy. Dodatkowym punktem widzenia była wypowiedź Posła Brytyjskiej Izby Gmin, Daniela Kawczyńskiego, Przewodniczącego Ponadpartyjnej Grupy Parlamentarnej ds. Polski. Całą rozmowę moderował Pan Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznes Alert.

Debata rozpoczęła się od tematu realizacji projektu Nord Stream II, gazociągu z Rosji do Niemiec. Podkreślono wiele aspektów realizacji tego projektu. Zwrócono uwagę m.in. na zagrożenie suwerenności energetycznej Ukrainy, działania geopolityczne Rosji oraz omówienie działań w tym celu. Poruszono także kwestię ewentualnego wstrzymania projektu. Cytując Posła Kowalskiego: „Do momentu, kiedy projekt nie jest uruchomiony, istnieją wszelkie możliwości, aby zatrzymać tę presje […], natomiast zagrożenie konfliktem na Ukrainie jest realne”. Poseł Winnicki w odpowiedzi zasugerował, że „Należy przygotować się na to, że budowa Nord Stream II zostanie ukończona, dlatego my w regionie Europy Środkowo-Wschodniej będziemy musieli myśleć o alternatywnych dostawach, priorytetem stanie się ukończenie w terminie Baltic Pipe i bezpieczeństwo militarne Polski, Ukrainy musi być gwarantowane w pierwszym stopniu przez siłę militarną tych krajów”.

Pani Zalishchuk zwróciła uwagę na geopolityczne plany Rosji: „Od początku budowy Nord Stream II, było to jasne, że ten projekt był elementem geopolitycznego planu Kremla […] Pytanie brzmi nie, czy możemy zablokować Nord Stream II, lecz czy chcemy wspierać Rosję w kontynuacjiswoich destrukcyjnych działań, agresywnej polityki wobec Ukrainy, ale także wobec UE i innych krajów.

Uczestnicy webinaru omówili także potencjalne działania ze strony Unii Europejskiej oraz NATO, które mogłyby wstrzymać budowę Nord Stream II. Poseł Kawczyński zwrócił także uwagę na małą świadomość Brytyjczyków na temat wielu aspektów związanych z Nord Stream II i apelował o szerzenie świadomości na ten temat. Kolejną omówioną kwestią, która łączy się z zagrożeniem spowodowanym Nord Stream II, jest potencjalne wejście Ukrainy do NATO.

Poseł Daniel Kawczyński stwierdził, że „Nie możemy pozwolić na to, aby którekolwiek z państw w Europie zostało wykluczone z przyłączenia się do NATO ze względu na groźby i zastraszanie ze strony Rosji”.

Jednakże bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko Nord Stream, dlatego też podczas webinaru poruszono temat transformacji energetycznej, głównie pod kątem Europejskiego Zielonego Ładu oraz efekty orzecznictwa TSUE.

Na koniec debaty omówiono także podejście Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii do Europy Środkowo-Wschodniej.

Sama dyskusja trwała ok. 45 minut, lecz była przepełniona wieloma wątkami i ciekawymi informacjami, które postaramy się pogłębić podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu (7-9 września 2021).

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinaru: https://fb.watch/v/UoMyvWwB/

Skip to content