Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Uchodźcy i migranci na celowniku dezinformacji

Najnowsze informacje

Moderator:Bartłomiej Potocki, Dyrektor, Instytut Praw Migrantów

Paneliści:
Małgorzata Kilian-Grzegorczyk, Prezes, DEMAGOG
Artem Zozulia, Przewodniczący, Fundacja Ukraina, Ukraina
Margaryta Sytnik, Dziennikarz, Radio Gdańsk, Ukraina
Michał Marek, Prezes Zarządu, Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
Aleksandra Zapolska, Założycielka Fundacji Zustricz

Partnerem panelu była Fundacja Edukacja dla Demokracji.

W pierwszej części dyskusji panelu ” Uchodźcy i migranci na celowniku dezinformacji, która odbyła się w ramach XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu (5 – 7 września 2023), paneliści zastanawiali się nad tym, jak postrzegani są migranci.

Małgorzata Kilian-Grzegorczyk zauważyła, że migranci nie są osobnym bytem, natomiast są częścią społeczeństwa przyjmującego. Michał Marek podkreślił, iż zdecydowana większość Polaków popiera pomoc uchodźcom.

Małgorzata Sytnik zauważyła, że źródłami dezinformacji odnośnie migrantów i uchodźców są: źródła prorosyjskie, źródła bezpośrednie rosyjskie polskojęzyczne oraz koniunkturaliści, czyli osoby, które bezwiednie uczestniczą w procesie i generują największe zasięgi. W procesie szerzenia dezinformacji często wykorzystywany jest strach.

W opinii Aleksandry Zapolskiej, nie warto wspominać o narodowości człowieka w artykułach, ponieważ buduje to stereotypy. Artem Zozulia zauważył, że edukacja jest jednym ze sposobów na przeciwdziałanie dezinformacji. Ludzie potrzebują także zrozumienia tego, co przeżywały osoby dotknięte tragedią. Ważna jest edukacja jak działają stereotypy. W jego opinii, brakuje jednak pozytywnych informacji, ponieważ są trudno sprzedawalne. Zdecydowanie łatwiej przebić się negatywnym informacjom, gdyż jest większa reakcja na taką informację.

W kolejnej części rozmowy,  paneliści zastanawiali się nad problemem dezinformacji. Małgorzata Kilian-Grzegorczyk zauważyła, że uchodźcy są instrumentem żeby atakować dezinformacją. Wolność słowa w jej opinii pomaga w rozwoju społeczeństwa. Jednocześnie pomaga wdrożeniu się informacji, które sieją zamęt w społeczeństwie. „Potrzebujemy wysiłku, żeby zahamować emocje jednak nie potrzebujemy go by emocje wywołać.” – podkreśliła.

Ważną rzeczą jest umiejętność weryfikacji informacji. Potrzebujemy tylko tych zweryfikowanych. Ważna jest także odpowiedzialność za rozpowszechnianie dezinformacji. Michał Marek zwrócił uwagę na istotność szkoleń dla dziennikarzy, które dotyczyłyby weryfikacji informacji. Artem Zozulia w konkluzji zauważył, że koncentrujemy się na fake newsach zamiast skupić się na manipulacji, którą przekazują. Powinniśmy jednak zaczekać aż informacje, które chcemy przekazać, zostaną zweryfikowane.

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Skip to content