Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Turystyka czasów niepewności

Europejski Kongres Samorządów Wypowiedzi eksperckie

Turystyka jest dziedziną niezwykle wrażliwą na czynniki zewnętrzne, o czym w ostatnich latach bardzo boleśnie przekonała się branża.

Szacuje się, że w ujęciu globalnym ruch turystyczny z powodu pandemii COVID-19 zmniejszył się o około 70%. Powrót do stanu sprzed pandemii zdaniem UNWTO i ETC będzie możliwy najwcześniej w 2024 roku. W Polsce po dwóch latach pandemii, mimo znacznego odrodzenia turystyki krajowej, wciąż odczuwalne są skutki ograniczenia mobilności międzynarodowej. Sytuację dodatkowo utrudnia wojna za naszą wschodnią granicą i obawy turystów przed podróżowaniem do tej części Europy. To kolejny cios dla rodzimej turystyki, w szczególności dla organizatorów, touroperatorów, przewoźników i branży hotelarskiej.

W 2020 roku w wielu państwach wprowadzano narzędzia pomocowe dla sektora turystycznego. W Polsce jednym ze sposobów na wsparcie branży był bez wątpienia Polski Bon Turystyczny, który spełnił podwójną rolę. Z jednej strony stanowił pomoc dla polskich przedsiębiorców, a z drugiej był wsparciem domowych budżetów polskich rodzin. Szacuje się, że co najmniej 26% rodzin właśnie dzięki temu programowi mogło po raz pierwszy pozwolić sobie na wspólne, rodzinne wakacje. Z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystało do tej pory już ponad 5,5 miliona dzieci. Z tytułu płatności bonem do przedsiębiorców trafiło łącznie prawie 2,2 miliarda złotych.

Czynniki zewnętrzne wpływające na obecny stan turystyki w znacznym stopniu utrudniają budowanie długofalowych strategii. Generują także potrzebę rewizji i modyfikacji dotychczasowych planów. Niezbędnym elementem codzienności sektora okazały się elastyczność, umiejętność skutecznego reagowania, wdrażania planów awaryjnych i adaptowania się do nowych wyzwań. Niezmiennie promujemy Polskę na arenie międzynarodowej podkreślając jej dziedzictwo historyczne, kulturę, tradycję, ale teraz przede wszystkim chcemy akcentować naszą polską gościnność, czyli cechę, dzięki której goście zagraniczni czują się u nas dobrze i chcą tu wracać.  

VII Europejski Kongres Samorządów to doskonała okazja do tego, aby wspólnie przyjrzeć się problematyce turystyki w czasach niepewności. Cieszę się, że Polska Organizacja Turystyczna uczestniczy w tym niezwykłym forum, które pozwoli na wymianę poglądów i doświadczeń, zwłaszcza z tak istotnej dla rozwoju turystyki perspektywy samorządowej.

Skip to content