Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Trendy technologiczne w 2022 roku: jak utrzymać się w dobie radykalnych zmian i transformacji

Polsko-Ukraińska Platforma Opinii

Autor: Andriy Zablovskyi, Kierownik Sekretariatu Rady Przedsiębiorców przy Gabinecie Ministrów Ukrainy, Członek Komisji ds. rozwoju sztucznej inteligencji przy Ministerstwie cyfryzacji

Świat, do którego jesteśmy przyzwyczajeni i w którym czuliśmy się całkiem wygodnie, zmienia się na naszych oczach, i w szalonym tempie. Szybkość i nieodwracalność tych zmian została szczególnie zaostrzona podczas pandemii koronawirusa, która stała się swego rodzaju motorem dla przyspieszenia cyfryzacji we wszystkich sferach naszego życia.
Co więcej, trendy technologiczne, będą się tylko nasilać i skalować w nadchodzących latach, a niektóre z nich już dziś zmieniają nasze wyobrażenia o otaczającym nas świecie i ludzkiej egzystencjalności.
Obecnie wiele wiodących agencji analitycznych dokonuje swoich prognoz/przeglądów kluczowych trendów technologicznych, które będą mieć miejsce w 2022 roku. Wśród nich osobno podkreśliłbym wizję znanej firmy Gartner, która niedawno opublikowała swoją wizję strategicznych trendów technologicznych w 2022 roku, które będą miały duży wpływ na nasze życie.

  1. Zachowanie w Internecie (IoB).
    Według analityków Gartnera świat stopniowo wkracza w erę „zachowań internetowych”, które będą charakteryzować się tym, że ogromna liczba urządzeń i czujników zostanie przymocowana lub wszczepiona w ludzkie ciało w celu zbierania i monitorowania szeregu danych cyfrowych, przede wszystkim dotyczących zdrowia.
  2. Całkowite doświadczenie (Total experience).
    Chodzi o połączenie doświadczeń klientów, pracowników i użytkowników ze środowiskiem wielokanałowym. To hiper-doświadczenie, które kształtuje się w coraz bardziej cyfrowym środowisku, będzie miało kluczowe znaczenie dla kształtowania zaufania konsumentów i priorytetów w nadchodzących latach.
  3. Sieć cyberbezpieczeństwa (Cybersecurity Mesh).
    Sieć cyberbezpieczeństwa umożliwia każdemu bezpieczny dostęp do dowolnego zasobu cyfrowego, niezależnie od lokalizacji osoby lub tego zasobu. Gartner przewiduje, że do 2025 r. sieć ta będzie obsługiwać ponad połowę żądań zarządzania prawami cyfrowymi.
  4. Hiperautomacja (Hyperautomation)..
    Analitycy Gartnera definiują hiperautomatyzację jako skuteczne połączenie różnych zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, inteligentna analiza danych itp. Hiperautomatyzacja pozwala zautomatyzować procesy biznesowe i uzupełnić ludzkie możliwości na nowym poziomie. W tym działa następująca zasada– wszystko, co można zautomatyzować, zostanie zautomatyzowane, a także zdigitalizowane.

Stopniowo wkraczamy w świat tzw. „hiperrzeczywości”, która połączy wirtualną i fizyczną rzeczywistość, która z czasem stanie się jedną całością pod względem codziennego ludzkiego doświadczenia i życia. Zaawansowane technologie informatyczne otrzymają konwergencję z zaawansowaną biotechnologią, która w połączeniu z rozwojem obliczeń kwantowych i rozwiązań opartych na AI stanie się głównym nurtem ludzkiej cywilizacji w obecnej dekadzie.
Dlatego, aby utrzymać się w dobie radykalnych zmian i transformacji, będziemy musieli stale żyć w trybie szybkich adaptacji / aktualizacji, proaktywnie integrować nową wiedzę i umiejętności z naszym doświadczeniem poznawczym, dostosowywać się do podstawowych nowych modeli biznesowych i procesów itd.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Skip to content