Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Tożsamość Europy Środkowej. Atrybuty i symbole

XXXI Forum Ekonomiczne

Wedle tradycji, swoją stałą i ugruntowaną pozycję w programie Forum Ekonomicznego zajmie konferencja Europa Karpat, której inicjatorem jest wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Marek Kuchciński. W czasie konferencji omawiane są najważniejsze kwestie dotyczące Europy Środkowej. Jedną z rozmów podczas tegorocznej Europy Karpat będzie panel zatytułowany „Tożsamość Europy. Atrybuty i symbole”.

„Europa dzieli się w naturalny sposób na dwie części: Wschód i Zachód. Obie są diametralnie od siebie różne. A pomiędzy tymi dwiema częściami znajduje się Europa Środkowa” – pisał niegdyś jeden z czołowych środkowoeuropejskich myślicieli, prof. Jeno Szucs.

Region z jednej strony podąża za Zachodem, z drugiej zaś musi uwzględniać to, co dzieje się na Wschodzie. Fakt, iż krzyżują się w nim te dwie kultury w zdecydowanym stopniu decyduje o jego specyfice. Duch środkowoeuropejski szczególnie widoczny jest w kulturze, która stanowi istotną częścią tożsamości mieszkańców regionu.

Na przestrzeni wieków Europa Środkowa stała się swoistym tyglem wielu narodów, języków i religii, a tak skomplikowana mieszanka wymagała ciągłej potrzeby szukania porozumienia. Realizacja wspólnych interesów zbudowała głębokie zaufanie, zakorzenione we wspólnych doświadczeniach.

Tożsamość środkowoeuropejska została utracona wraz z początkiem I wojny światowej. Region został podzielony, a jego narody niejednokrotnie stawały się swoimi oponentami.

Dzisiaj, dawne zaufanie i współpraca są skutecznie odbudowywane, czego przykładem jest Inicjatywa Trójmorza. Przemawiają za tym przede wszystkim wspólne racje geopolityczne, ekonomiczne i infrastrukturalne. Należy jednak zastanowić się nad tym,  czym możemy zastąpić dawne antagonizmy i jakie wartości decydują o wspólnej wizji przyszłości regionu.

W panelu wezmą udział:

Marek Kuchciński, wiceprzewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość (Polska)

Krzysztof Szczerski, ambasador RP przy ONZ (Polska)

Pavol Macala, Stowarzyszenie Naukowe Personalizm (Słowacja)

Balazs Orban, wiceminister i sekretarz stanu ds. Parlamentarnych i strategicznych Kancelarii Premiera Węgier Viktora Orbana (Węgry)

Emanuelis Zingeris, poseł do Seimasu, członek Komisji Spraw Zagranicznych (Litwa)

Ołena Shulak, deputowana, przewodniczą partii Sługa Ludu (Ukraina)

Panel poprowadzi Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka.

Skip to content