Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Stawiamy na obieg zamknięty opakowań

Wypowiedź ekspercka

Wspieramy działania związane z GOZ, których celem jest m.in. redukcja zużycia i ograniczenie liczby niezagospodarowanych opakowań. Na kilku rynkach testujemy różne rozwiązania, m. in. możliwość wyboru opakowań wielokrotnego użytku w ramach systemu kaucyjnego. W Polsce od ponad dwóch lat z sukcesem rozwijamy recykling opakowań papierowych.

Jak działa obieg zamknięty opakowań w restauracjach McDonald’s Polska?

1. Redukcja


Pierwszym krokiem jest odpowiednie projektowanie opakowań do produktów McDonald’s. Obecnie aż 95% zużytych opakowań, które sieć wydaje gościom, powinno trafić do frakcji papierowej.

2. Segregowanie


Drugim krokiem jest wyposażenie wszystkich restauracji w kosze do selektywnej zbiórki odpadów. Każdy z nich zawiera trzy frakcje: plastik, papier i odpady zmieszane. Dzięki odpowiedniej i skutecznej segregacji, odzyskujemy znaczną część opakowań bazujących na papierze.

3. Przetwarzanie


Opakowania papierowe trafiają do polskiej firmy Miklan-Ryza, z którą McDonald’s nawiązał współpracę na początku 2020 roku. Dzięki innowacyjnej technologii, odpady papierowe – nawet te z domieszką polimeru czy zabrudzone jedzeniem – przetwarzane są na ręczniki papierowe i papier toaletowy. Produkty te trafiają z powrotem do restauracji.

4. Zbieranie odpadów z okolic restauracji


Część odpadów, szczególnie opakowania produktów zamówionych z dostawą lub na linii McDrive, wymyka się z systemu McDonald’s. Dlatego jesienią 2021 ruszył projekt EcoHeroes. Pracownicy restauracji organizują zbiórki odpadów w swojej najbliższej okolicy. Partnerem strategicznym jest platforma Planet Heroes, która pomaga w organizacji zbiórek. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników McDonald’s, do tej pory zorganizowano ponad 1500 zbiórek śmieci w całym kraju.

Wspieramy branżę we wdrażaniu obiegu zamkniętego


W ciągu dwóch lat zdobyliśmy cenne doświadczenie związane z zamykaniem obiegu w sektorze HoReCa, którym chcemy dzielić się z branżą. Razem z UNGC zainicjowaliśmy platformę GOZ, której celem jest wsparcie przejścia sektora produkcji żywności i restauracji sieciowych na obieg zamknięty opakowań poprzez ułatwianie opartego na faktach dialogu między biznesem, konsumentami, ekspertami i administracją publiczną. Podsumowaniem prac platformy jest raport „Gospodarka obiegu zamkniętego w opakowaniach”. Mamy nadzieję, że treści zawarte w nim pomogą w skutecznym wdrażaniu gospodarki obiegu zamkniętego.

Anna Borys – Impact Director, McDonald’s Polska



Skip to content