Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z Dyrektorami Szpitali – nieformalne otwarcie I Forum Ochrony Zdrowia (19 – 20 czerwca 2023, Pałac Wąsowo)

Forum Ochrony Zdrowia Najnowsze informacje

Dzisiaj o godzinie 11.00 w Pałacu Wąsowo spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia z Dyrektorami Szpitali nieformalnie otworzyło I Forum Ochrony Zdrowia – inicjatywę mającą na celu rozwijać tematy z zakresu ochrony zdrowia poruszane podczas obrad Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Poniżej zapraszamy Państwa do zapoznania się z przebiegiem debaty.

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia: 

Cieszę się, że jest kolejna okazja by się spotkać. W gronie profesjonalistów będzie okazja do merytorycznej dyskusji. Będziemy rozmawiać na argumenty. Mamy co najmniej dwa bardzo ważne wyzwania: Po pierwsze 1 lipca zbliża się wielkimi krokami, a jest to rytm podwyższania minimalnych wynagrodzeń i zmian wycen. Przygotowaliśmy takie rozwiązanie, które mam nadzieję da stabilną pozycję finansową systemu opieki zdrowotnej. Drugi priorytet to ustawa o jakości. Podjęliśmy się kolejnej próby przeprowadzenia ustawy przez Parlament. Przygotowaliśmy odrębne dwa projekty – jeden dotyczy nowelizacji funkcji Rzecznika Praw Pacjenta, drugi Ustawy o Jakości. Dzięki temu doprowadzimy do podwyższenia jakości służby zdrowia, przygotowaliśmy także rozwiązania stabilizujące finansowanie dla jednostek służby zdrowia. Będziemy premiować jakość i najbardziej wyspecjalizowane zabiegi. Im wyższa jakość i wyniki kliniczne, tym lepsze będzie finansowanie usług medycznych. Wprowadzimy tzw. premię za jakość.  Jest także projekt ustawy o zawodach medycznych, która ma ustrukturyzować 15 zawodów medycznych. Chcemy także powołać Fundusz Wsparcia Szpitalnictwa. Będzie to program restrukturyzacji i modernizacji polskiej służby zdrowia. 

Najważniejsze zagadnienie dzisiaj to jednak zmiana wycen. Zmiana nastąpiła na podstawie raportów Dyrektorów i dzięki temu będziemy w stanie lepiej dostosować finansowanie do potrzeb szpitali. Przygotowując rozwiązanie chcemy odpowiedzieć na trzy pytania: 

– zwiększenie wynagrodzenia pracowników etatowych, kontraktowych, administracyjnych. 

– kwestia inflacji – wzrost kosztów energii mocno uderza w szpitale, 

– jesteśmy w postpandemicznym okresie, musimy odbudować Służbę zdrowia. 

Chcemy zapłacić za nadwykonania w ryczałtach. Po pierwszym kwartale przekroczenie ryczałtu w skali kraju to już ponad 10%, to sytuacja niespotykana. Dziękuję Państwu za zaangażowanie w realizację świadczeń. Po prostu zwiększymy pulę punktów o tyle, o ile macie Państwo nadwykonanie w pierwszym kwartale. Będziemy na bieżąco tym zarządzać.

Przygotowaliśmy pakiet który sumuje się na 15 mld złotych rocznie. 15 miliardów to nasza odpowiedź na potrzeby naszej służby zdrowia. Ale to wiąże się także z pracą nad dostosowaniem struktury szpitali do potrzeb służby zdrowia. Planujcie Państwo pod kątem potrzeb zdrowotnych, nie pod kątem ambicji. Czeka nas intensywny czas (lipiec – sierpień), w przypadku wszelkich niejasności prosimy rozmawiajcie z dyrektorami NFZ-tu. Mam nadzieję, że unikniemy kontrowersji z rozliczeniem, nastawmy się na spokojną i rzeczową pracę. 

Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia: 

Pan Minister powiedział wszystko, powiedział jak będziemy działać przy waloryzacji minimalnego wynagrodzenia. Dofinansujemy internę, chirurgię i położnictwo. Pan Minister powiedział, że przekroczyliśmy ryczałt o 10%, ale niestety to jest tylko średnia, niektórzy z Państwa mają nawet 30%. Niepokojącym jest jednak, że jest grupa szpitali, która nie realizuje niestety nawet tego minimum ryczałtowego. W zeszłym roku można było to tłumaczyć okresem postcovidowym. Teraz jednak nie ma uzasadnienia. Teraz trzeba podjąć działania, zwiększymy ryczałty nawet tym szpitalom, które nie wykonały minimum ryczałtowego. Mamy nadzieję, że to zapewni im płynność i zmobilizuje do działania.  

Pytanie z sali: Waldemar Malinowski 

Mamy rekomendacje, ale nie jesteśmy w stanie przeliczyć ile dostaniemy środków. Czy będzie mechanizm stabilizacyjny w momencie przeszacowywania wysokości świadczeń? 

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia: 

Tak naprawdę ten problem dotyczy tylko kilku szpitali w Polsce. Mamy tylko jeden szpital, gdzie wynagrodzenia przekraczają 100% przychodów. Zaproponujemy im rozwiązania, które zracjonalizują ich wydatki. Pomożemy w restrukturyzacji. Generalnie jestem przekonany, że Państwa przeliczenia będą trafne. W połowie lipca przekażemy Państwu kalkulacje Ministerstwa. 

Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia: 

To potężne zadanie przed nami. To musi trwać. Nasze przeliczenia odbywają się w oddziałach. W zeszłym roku dużo emocji towarzyszyło naszym wyliczeniom. Rozmawiamy ze wszystkimi, którzy chcą z nami rozmawiać i staramy się pomóc wszystkim, którzy potrzebują pomocy. Nie ma idealnego rozwiązania. Żadne rozwiązanie nie zaspokoi interesów wszystkich, ale musimy dbać o jakość świadczeń i naszych pacjentów. 

Roman Topór-Mądry, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji:

My te dane zbieramy już trzeci raz w tym roku. Zwiększyło się Państwa uczestnictwo z 8% do 20%, jeżeli chodzi o szpitale to średnia wartość to było 85%, niektórzy przekazali nawet 100% danych. Bardzo dziękujemy za Państwa zaangażowanie. Dzięki temu mamy bardzo reprezentatywne dane i jesteśmy w stanie lepiej symulować rezultaty naszych reform.  Ustawa mówi o minimalnym wynagrodzeniu w wysokości 6,9 mld złotych (więcej środków na wynagrodzenia). Ministerstwo zasugerowało także wzrosty w zakresie umów zleceń, te świadczenia wzrosną o ponad 30%. Przeprowadziliśmy symulacje i ostatecznie skutkiem finansowym jest ponad 15 mld złotych. Szczególnie zadbamy o onkologię, interię, chirurgię i położnictwo. 

Pytanie z sali: Krzysztof Grzesik 

Mapy zdrowotne i system Jowisz. Zastanawialiśmy się nad rozbudową bloku gruźliczego. System Jowisz zablokuje to rozwiązanie, bo spada liczba zachorowań, jednak powinniśmy zadbać o wzrost jakości świadczeń. Patrząc na wyzwania i przewidywany wzrost? 

Marcin Martyniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia: 

Apeluję do państwa o weryfikację i kontakt z urzędem wojewódzkim, który odpowiada za system Jowisz. Na ten moment my się tym nie zajmujemy, mapy zdrowotne są w tym przypadku drugorzędne. Gorąco zachęcam o racjonalizację i weryfikację danych przesyłanych do Urzędów Wojewódzkich. 

Pytanie z Sali: 

Pokrywają nam się sumy serwisowe. Za 1 kwartał dostaliśmy pieniądze w maju (świadczenia poza ryczałtowe) 

Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia: 

Będziemy mieli poza ryczałtowe zwiększenie świadczeń. Jeśli chodzi o tzw. nadwykonania, w wielu województwach już ten problem rozwiązaliśmy.  

Grzegorz -Szpital specjalistyczny w Sanoku 

Jeżeli ktoś ma wykonania ponad 10%. 

Prezes Topór-Madry, Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji : 

Pierwszy kwartał będzie kwartałem odniesienia. 

Dorota Ząbek  (Radomskie Centrum Onkologii):

Najważniejsza jest jakość, jednak proszę o odpowiedź, dlaczego w przypadku nowotworów piersi wskaźnik musi być 250 zachorowań, a do innych ten wskaźnik wynosi 70. A, inne choroby onkologiczne mają podobną wielkość zachorowań? W Europie standardem jest 100-150 ten wskaźnik. Czy dojdziemy do tego poziomu w Polsce? 

Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia: 

Być może to będzie obniżone, ale nie aż tak bardzo jak by sobie Pani życzyła. Chcemy by te zabiegi były na najwyższym poziomie. 

Piotr Czerwiński – szpital powiatowy w Lesku: 

Chciałbym rozszerzyć działalność o ortopedię. Jeżeli chciałbym wykonywać te endoprotezy to najpierw muszę wykonać jako szpital.

Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia : 

Ten zakres funkcjonuje od 2016. Promujemy ośrodki doświadczone takie z ponad tysiącem, czy kilkoma tysiącami operacji. Celem naszym jest stworzenie kilku kluczowych, najbardziej wyspecjalizowanych operacji. 

Krzysztof Żochowski, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Garwolinie: 

W nawiązaniu do negocjacji które prowadzimy, mamy nadzieję, że to będzie rzecz dobra i skuteczna. Zostaje jednak sprawa co działo się między lipcem 2021, a lipcem 2022. Mam świadomość, że danych było za mało by te pieniądze odpowiednio przekazać. Czy dostaniemy rozliczenie i wyrównanie za ten okres (wojenny)? 

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia: 

Staliśmy przed trudną decyzją i wyzwaniem. Prowadziliśmy długie rozmowy, jak to ustabilizować. Musimy ten system usprawnić. Zwiększymy wyceny i ryczałty. Nie mieliśmy tylu danych ilu potrzebowaliśmy. Decyzja była obciążona ryzykiem. W momencie w którym pojawiły się sygnały, że kompensacja jest niewystarczająca to wprowadziliśmy kilka kompensacji. 

Filip Nowak, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia: 

Proszę przyznać, że spotykaliśmy się intensywnie i poprawialiśmy to rozwiązanie. I ceny i współczynniki i dofinansowanie interwencyjne. W tym roku dzięki danym, wierzę że nasza interwencja nie będzie potrzebna.  

Skip to content