Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Solidarność Polski wobec Ukrainy

VIII Europejski Kongres Samorządów Wypowiedzi eksperckie

Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service

Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest „Nowa solidarność dla nowej epoki”. Jej symbolem jest postawa Polski wobec Ukrainy po agresji rosyjskiej oraz skala pomocy.

Od 24 lutego 2022 r. w kierunku Polski z Ukrainy granicę przekroczyło ponad 10 mln osób. Statystyki mówią o tym, że aktualnie w naszym kraju przebywa 2,3 mln Ukraińców. Ta liczba obejmuje zarówno osoby, które przebywały w Polsce przed wybuchem wojny, jak i uchodźców. Na razie ciężko powiedzieć ile z tych osób zostanie u nas na stałe, ale szacunki mówią, że nawet co dziesiąta ma taki plan. Te liczby wskazują na skalę zjawiska, które opiszę poniżej z perspektywy rynku pracy, ZUS oraz relacji między Polską a Ukrainą.

Ukraińcy na rynku pracy

Ukraińcy jeszcze przed wojną zajmowali ważne miejsce na rynku pracy w Polsce. Po wybuchu wojny to się tylko wzmocniło. Z naszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że 42 proc. przedsiębiorstw w listopadzie 2022 roku miało w swojej załodze kadrę ze Wschodu, o 14 pp. więcej niż w 2021 roku. Najwięcej pracowników z Ukrainy znajdziemy w firmach zatrudniających ponad 250 osób – już 57 proc. z nich ma w załodze kadrę ze Wschodu. W przypadku średnich firm 45 proc. deklaruje zatrudnianie Ukraińców, a w małych co czwarta.

Ukraińcy w ZUS

Ukraińcy wspierają nasz system emerytalny. W grudniu 2022 roku 1 mln 63 tys. cudzoziemców było ubezpieczonych w ZUS. To wzrost od stycznia 2022 roku o 191,7 tys. Ta liczba rośnie systematycznie do dekady. W 2012 roku nieco ponad 93 tys. cudzoziemców było zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Rok później przebiliśmy granicę 100 tys., by w 2018 roku osiągnąć liczbę ponad 569 tys. ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Do miliona zbliżyliśmy się w 2021 roku, bo zamknęliśmy rok z 975 tys. osób bez polskiego obywatelstwa w naszym systemie ZUS, a już w 2022 roku ta granica została przekroczona. Oczywiście największą liczbę ubezpieczonych w ZUS stanowią Ukraińcy.

Zażyłość między narodami

Po wybuchu wojny to głównie kobiety przekraczały granicę z Polską i to właśnie one mają najlepsze nastawienie do Polski i Polaków. Ogólnie 88 proc.Ukraińców ma do nas pozytywne nastawienie, z czego szczegółowo 91 proc. kobiet vs. 85 proc. mężczyzn – wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Polacy również nie ustają w swojej pomocy. 61 proc. z nas kupuje ukraińskie produkty i usługi, bo chcą pomóc. I choć ta skala pomocy jest teraz inna niż na początku wojny, nadal robimy co możemy. Ten początkowy zryw serca był związany m.in. z tym, że przybyły do nas kobiety i dzieci oraz osoby starsze, czyli osoby najbardziej bezbronne. To wyzwoliło gigantyczny gest pomocy. I o ile nasze pozytywne uczucia wobec ukraińskiego społeczeństwa nie zmieniły się, to intensywność pomocy z biegiem czasu uległa zmianie i dostosowała się do obecnych potrzeb i możliwości.

Skip to content