Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Słowacja samochodowym zapleczem Europy Środkowej

Forum Ekonomiczne

Jeszcze parę lat temu Słowacja nosiła miano tygrysa Europy Środkowej, z racji na swój program zachęt inwestycyjnych oraz liczbę zagranicznych koncernów obecnych w tym kraju. W ostatnich latach tempo rozwoju kraju znacznie się spowolniło. Słowacja przoduje jednak w UE jeśli chodzi o produkcję samochodów. Przemysł samochodowy niewątpliwie stanowi filar słowackiej gospodarki. Udział eksportu samochodów produkowanych na Słowacji, głównie w fabrykach Volkswagena, KIA Motors i PSA Peugeot Citroën w ogólnym słowackim eksporcie stanowi ok. 30 procent.

W ubiegłym roku Słowacja pozyskała olbrzymią inwestycję Jaguara Land Rovera, wartą blisko 6 mld zł, pokonując w ostatnim starciu m.in. polską ofertę. W marcu 2016r. ówczesny minister gospodarki Vazil Hudak, poinformował media, iż jego resort negocjuje z kilkoma producentami samochodów, które są zainteresowane produkcją swoich wyrobów na Słowacji. Nazwy firm pozostają jednak tajemnicą. W mediach pojawiały się wprawdzie spekulacje, ze jedną z nich może być Tesla Motors.

Vazil Hudak będzie gościem XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy jako uczestnik debaty „Jedna strefa euro czy UE wielu walut ?”

Vazil Hudak pełni obecnie funkcję doradcy ministra finansów, dzięki wieloletniemu doświadczeniu zdobytemu w kraju i zagranicą jest niewątpliwie jednym z najlepszych ekspertów od finansów na Słowacji. W latach 2012 – 2015 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Wcześniej obejmował stanowiska kierownicze w Banku J.P.Morgan Chase w Londyn (2010 -2011), Citigroup (2006-2010). W latach 1991-2006 był pracownikiem East West Institute (Atlanta, Nowy York, Bruksela, Praga).

Minister Hudak podkreślał w jednym z wywiadów, że najważniejszym dla niego zadaniem jest poprawa otoczenia biznesowego dla potencjalnych inwestorów. „Słowacja ma ogromny potencjał na to, aby przyjąć nowych, dużych zagranicznych inwestorów.” Z pewnością jednym z elementów zachęcających unijnych inwestorów do rozwijania swojego biznesu właśnie na Słowacji jest fakt, że od kilku lat walutą obowiązującą na Słowacji jest euro.

Podczas sesji plenarnej XXV Forum Ekonomicznego: „Nowy wymiar polityki gospodarczej. Europa w globalnej grze”  Vazil Hudak przekonywał o konieczności deregulacji gospodarczej w krajach UE: „Potwierdzeniem, że deregulacja może Europie pomóc, mogą być doświadczenia Słowacji. – Równocześnie z konsolidowaniem finansów publicznych staraliśmy się prowadzić reformy strukturalne, obniżaliśmy podatkowe obciążenia płacy, tzw. klin podatkowy, poprawialiśmy konkurencyjność”

Skip to content