Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Sesja Plenarna I Forum Ochrony Zdrowia (19 – 20 czerwca 2023, Pałac Wąsowo): „Odbudowa systemu ochrony zdrowia Ukrainy”

Forum Ochrony Zdrowia Najnowsze informacje

Dzisiejsza sesja plenarna I Forum Ochrony Zdrowia (19 – 20 czerwca 2023, Pałac Wąsowo) nosiła tytuł  „Odbudowa systemu ochrony zdrowia Ukrainy”. W sesji wzięli udział: 

Moderator: Katarzyna Drążek – Laskowska, Dyrektor Biura Współpracy  Międzynarodowej, Ministerstwo Zdrowia

Paneliści:

Hans Kluge – Dyrektor Regionalny WHO na Europę, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO),

Adam Niedzielski – Minister, Ministerstwo Zdrowia, Polska,

Viktor Liashko – Minister, Ministerstwo Zdrowia, Ukraina,

Mark Pearson – Zastępca Dyrektora , OECD, Wielka Brytania.

Europa jest gotowa wspierać Ukrainę. Polska chce uzdrowić sytuację. Nikt nie może mieć wątpliwości, że trzeba naprawdę jeszcze wiele aby odbudować system zdrowia zza wschodnią granicą. Temu tematowi została poświęcona sesja plenarna I Forum Ochrony Zdrowia.

Polska, jako pierwsza, wyciągnęła rękę z pomocą do Ukrainy w najtrudniejszych momentach najnowszej historii. Od początku rosyjskiej inwazji aż 320 tys. pacjentów z walczących terenów było leczonych w polskich szpitalach. Jak podkreślił Adam Niedzielski, choć nikt za to nie zapłacił, to Polska wciąż będzie nieść niezbędną pomoc. Za tak ogromne wsparcie Viktor Liashko – Minister Zdrowia Ukrainy, wyraził słowa wdzięczności dla całego polskiego społeczeństwa.  Podczas trwającej wojny blisko 20% placówek ochrony zdrowia na Ukrainie zostało całkowicie zniszczonych, ponad 1400 z nich nie nadaje się już do użytkowania. Koszty odbudowy szacowane są nawet na 17 mld dolarów.

Opracowany plan odbudowy służby zdrowia Ukrainy sięga do 2030 roku. Najtrudniejsze będzie zwiększenie dostępności, poprawa jakości oraz zapewnienie nieodpłatnych świadczeń. Zniszczony wojną kraj nie jest w stanie sam sprostać takiemu wyzwaniu. Konieczna będzie międzynarodowa pomoc. „Na Ukrainie pomaga już ponad 300 naszych współpracowników” – dodał Hans Kluge – „WHO wspiera potrzebujących nie tylko zgodnie z potrzebą chwili, ale myśli o podejściu systemowym”. Kraje OECD również przystąpiły do działań. Wykluczając ze swojego grona Rosję skupiły się na pomocy dla walczącej Ukrainy. 84 mld dolarów pomocy międzynarodowej to kropla w morzu potrzeb. Pieniądze to jednak nie wszystko – władze ukraińskie stawiają na integrację ze strukturami Unii Europejskiej. 70% obowiązujących przepisów w zakresie ochrony zdrowia zostało dopasowane do międzynarodowych standardów. „Musimy nie tylko odbudować, ale przebudować i poprawić jakość służby zdrowia. Teraz musimy się skupić na podstawowej opiece zdrowotnej – szczepienia, badania podstawowe” – podkreślił Mark Pearson, z OECD – „wydatki na służbę zdrowia musiałby rosnąć w tempie dwucyfrowym przez kilka lat – to ogromne wyzwanie”.

Uczestnicy sesji plenarnej z uznaniem przyznali, że ukraińska służba zdrowia jest bardzo odporna na kryzys. Sprawnie funkcjonuje w wojennych realiach. Polskie doświadczenia z transformacji systemowej mogą okazać się tu bezcenne. 

Partnerem sesji plenarnej było Ministerstwo Zdrowia Polski.

Skip to content