Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Samorząd Przyszłości. Rozmowa z Robertem Szewczykiem

IX Europejski Kongres Samorządów Najnowsze informacje

W trakcie IX Europejskiego Kongresu Samorządów odbyła się cykl rozmów pod tytułem „Samorząd Przyszłości”. Jednym z gości biorących udział w rozmowie na ten temat był Robert Szewczyk, Dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Przedstawiając swoją wizję samorządu przyszłości Robert Szewczyk opowiedział o planach dotyczących rozwoju Olsztyna. Jego zdaniem tak samo jak inne miasta Olsztyn zmaga się z suburbanizacją, rotacją mieszkańców czy rosnącą średnią wieku wszystkich grup społecznych. Miasto przyszłości jakim chce być Olsztyn ma łączyć wszystkich mieszkańców. „Dla mnie samorządy to wspólnoty, niekoniecznie infrastruktura” – twierdzi Robert Szewczyk.

„To będą miasta, które będą włączały mieszkańców w proces budowania miasta, gdzie będziemy mieli coraz więcej małych samodzielnych społeczności. To będą miasta zielone. Olsztyn ma być coraz bardziej zielony i ekologiczny i dopasowany infrastrukturalnie do społeczeństwa, które się starzeje. Infrastruktura przystosowana do potrzeb osób starszych jest przystosowana do potrzeb wszystkich osób” – przedstawił swoją wizję Robert Szewczyk.

Odnosząc się do sfery gospodarczej Robert Szewczyk poinformował, że będzie chciał sprowadzić do miasta firmy z branży wysokich technologii. Jego zdaniem brak ciężkiego przemysłu i rozwój ekologii to idealne warunki dla nowoczesnego przemysłu.

Zdaniem Roberta Szewczyka, „trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki Olsztyn jest i czego brakuje jego mieszkańcom”. Podkreślił duży wkład funduszy europejskich w rozwój regionu, dzięki którym w mieście powstały nowe drogi czy linie tramwajowe.

Robert Szewczyk stwierdził również, że rozwój infrastruktury to nie wszystko.

„Teraz czas inwestować w ludzi. Czyli nie tylko budować, ale również dawać ludziom możliwość rozwoju, możliwość realizowania swoich pasji, także kulturalnych” – powiedział Szewczyk. Inwestycja w ludzi zdaniem Szewczyka, to także rozwój edukacji. 

Na koniec rozmowy Robert Szewczyk podkreślił, że „to samorządy decydują o jakości życia”. Prócz rozwoju infrastruktury, bardzo ważne jest zacieśnianie więzi i budowanie lokalnych społeczności.

„Chciałbym, żeby granice między władzą a mieszkańcem coraz bardziej się zacierały. Takie muszą być lokalne samorządy w przyszłości” – podsumował Robert Szewczyk.Rozmowę prowadził Rafał Niczypor z Fundacji Instytut Studiów Wschodnich.

Skip to content