Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Rola PFR w transformacji energetycznej regionów

VIII Europejski Kongres Samorządów Wypowiedzi eksperckie

Transformacja energetyczna jest szansą na budowę nowej, bezemisyjnej gospodarki, w oparciu o polskie przedsiębiorstwa, technologie i wiedzę. Dlatego w PFR chcemy finansować projekty służące maksymalizacji udziału polskich przedsiębiorców i polskiej myśli technologicznej. Widzimy w tym także ogromną szansę na dynamiczny rozwój regionów, które postawią na inwestycje w zrównoważony rozwój. 

Uczestniczymy w transformacji energetycznej wdrażając strategię PFR Green Hub, która składa się z czterech filarów. Pierwszym są inwestycje bezpośrednie. Rozwijamy projekty OZE tworzone przez polskie podmioty poprzez inwestowanie w mniejszościowe udziały lub udzielanie pożyczek podporządkowanych. Przykładem jest nasze zaangażowanie w Kleczew Solar & Wind, czyli pierwszą w Polsce wielkoskalową elektrownię łączącą energię słoneczną z wiatrową. Zależy nam na zaangażowaniu w kolejne tego typu projekty, bo są one szansą na rozwój regionu poprzez przyciągnięcie nowych inwestorów, dostęp do czystej energii i nowe miejsca pracy. 

Ważnym celem PFR jest także wspieranie samorządów w przemianach dotyczących m.in.: ciepłownictwa, recyklingu, inwestycji w zeroemisyjny transport czy poprawę efektywności energetycznej. Zainwestowaliśmy np. w najnowocześniejszą w Polsce Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie czy krakowski szybki tramwaj. Chcemy dalej rozszerzać naszą współpracę z samorządami, aby wspierać je w inwestycjach na rzecz transformacji energetycznej.

PFR inwestuje także w innowacyjne spółki technologiczne z obszaru clean tech. W tym celu w ramach PFR Ventures stworzyliśmy pierwszy w UE zielony fundusz funduszy, którego celem jest współinwestowanie na rynku venture capital w start-upy  tworzące rozwiązania na rzecz zielonej transformacji.

Bez nowych technologii trudno mówić o konkurencyjności gospodarki, dlatego czwartym filarem programu PFR Green Hub jest wspieranie rozwoju zielonego ekosystemu innowacji. W tym celu realizujemy projekty edukacyjne dla początkujących przedsiębiorców technologicznych np. Szkoła Pionierów PFR oraz odpowiadamy na cyfrowe potrzeby samorządów poprzez organizowanie hackathonów i przekazywanie grantów na wdrażanie cyfrowych rozwiązań w ramach Giełdy Miejskich Technologii.

Wszystkie te działania łączą się w całość, tworząc kompleksowy program wsparcia transformacji energetycznej – PFR Green Hub. Co roku nasza strategia jest dostosowywana do aktualnych potrzeb rynku, bo zależy nam, aby tworzyć rozwiązania skrojone na miarę potrzeb. 

Autor: Tomasz Tomasiak, Dyrektor Departamentu Transformacji Energetycznej w PFR

Skip to content