Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Relacja z panelu pt. „Zielone inwestycje w regionach – jak być eko-odpowiedzialnym?”

Europejski Kongres Samorządów Panele

Panel  „Zielone inwestycje w regionach – jak być eko-odpowiedzialnym?” odbył się drugiego dnia VII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Partnerem panelu był Bank Ochrony Środowiska S.A.

W panelu wystąpili Stefan Krajewski, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
Zbigniew Ziejewski, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Aleksandra Gajewska, Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Jurand Saternus, Krajowy Konsultant Centrum Monitoringu i Jakości Powietrza, Airly Sp. z o.o., Tanya Hristova, Burmistrz Miasta Gabrowo. Panel moderował Michał Liżewski, Partner, Legally.Smart Kancelaria.

Dyskusja dotyczyła głównych wyzwań środowiskowych, przed którymi stają samorządy.

Paneliści mówili o efektywności energetycznej, zrównoważonej mobilności, sprawnej gospodarce wodnej i odpadowej, walce ze smogiem oraz zagospodarowaniem zieleni miejskiej.

Posłanka Aleksandra Gajewska mówiła m.in. o edukacji mieszkańców w zakresie ochrony środowiska. Świadomość obywateli na przestrzeni lat bardzo się zwiększyła, lecz jest to nieustanny proces. Posłanka Gajewska zaprezentowała działania Warszawy w zakresie ochrony środowiska, jak np. pomiary jakości powietrza czy program dot. fotowoltaiki. Posłanka zwróciła także uwagę na ułatwianie procesu składania wniosków o refundację za zieloną tranformację mieszkańcom, poprzez ciągłość składania wniosków oraz maksymalne ułatwienie procedur. Ogromnym ułatwieniem i przyspieszeniem działań w celu transformacji byłoby dystrybuowanie środków przez samorządy, a nie przez rząd.

Poseł Stefan Krajewski podkreślił, że transformację energetyczną należy rozważać holistycznie.  Problem stanowią m.in. sieci energetyczne, które należy zmodernizować w celu wdrożenia programów rządowych. Szansą na zmiany jest też młode pokolenie, które od najmłodszych lat jest uświadamiane w zakresie ochrony środowiska.

Poseł Zbigniew Ziejewski mówił o sposobach na synergię transformacji płynących z firm prywatnych i organizacji publicznych. Dużą rolę w zmianie klimatu powinny odegrać kraje, które najbardziej przyczyniają się do zmian klimatu, jak np. Chiny, Stany Zjednoczone itp.

Jurand Stratemus mówił o zwiększaniu świadomości mieszkańców o zanieczyszczeniu powietrza. Zaznaczył, że edukacja na każdym poziomie jest bardzo istotna. Nie można uciec od zielonej transformacji, ponieważ jest to przyszłość. Potrzebne jest porozumienie międzypartyjne przy udziale samorządowców.

Burmistrz Tanya Hristova mówiła o przedsięwzięciach miasta Gabrowo w celu zielonej transformacji. Burmistrz Hristova zaznaczyła, że teraz jest moment w którym włodarze muszą zaprezentować swoją odpowiedzialność, by zdążyć z przeprowadzeniem transformacji, póki jest to jeszcze możliwe. Miasto Gabrowa m.in. współtworzyło bułgarski program na rzecz zielonej transformacji oraz dołączyło do warsztatów z tego zakresu oraz wdrożyło plan transformacji, który ma zostać ukończony do 2050 r. Burmistrz Gabrowa zaznaczyła także, że rozwijanie kampanii informacyjnych jest konieczne.

Skip to content