Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Rejestracja na VII Europejski Kongres Samorządów już otwarta!

Europejski Kongres Samorządów Informacja prasowa Najnowsze informacje

Już za dwa miesiące odbędzie się siódmy Europejski Kongres Samorządów. Po raz drugi odbędzie się w mazurskich Mikołajkach. Tym razem stanie się to już wiosną (11 – 12 kwietnia), co oznacza, że Kongres po pandemicznych zawirowaniach wraca na swoje tradycyjne miejsce w kalendarzu.

Sesja plenarna VI Europejskiego Kongresu Samorządów.

W dniach 11-12 kwietnia samorządowcy, politycy, naukowcy i przedsiębiorcy z Polski i Europy spotkają się w Mikołajkach. Wydarzenie będzie okazją do dyskusji o roli regionów i lokalnych społeczności w rozwiązywaniu problemów przed którymi stoi współczesna Europa. Głównym hasłem pod którym odbędzie się spotkanie będzie: „Budowanie wspólnoty przyszłości”. W programie przewidziano ponad 100 wydarzeń skupionych w dwunastu ścieżkach wśród których będą m. in. Biznes i Zarządzanie, Zrównoważony Rozwój, Współpraca Międzyregionalna czy Salon Przemysłu Turystycznego. Wśród tematów dyskusji znajdzie się finansowanie samorządów, infrastruktura, transport, szkolnictwo, energetyka oraz środowisko.

Pierwsze pięć edycji EKS odbywało się wiosną w Krakowie. Tę tradycję zakłóciła pandemia. Najpierw w 2020 r Kongres zrealizowano w formie zdalnej, a w ub.r. zorganizowano go dopiero w grudniu i w nowej lokalizacji, czyli w Mikołajkach. Mimo zmiany siedziby oraz terminu szósty Kongres zakończył się sukcesem. Na Kongres zarejestrowało się 841 osób, w tym 127 gości zagranicznych z 25 krajów oraz 80 przedstawicieli mediów.

Uczestnikami poprzednich edycji wydarzenia byli m. i.: marszałkowie: Gustaw Marek Brzezin z województwa warmińsko – mazurskiego, Olgierd Geblewicz z województwa zachodniopomorskiego, Cezary Przybylski z województwa dolnośląskiego oraz Marek Woźniak z województwa wielkopolskiego. Rząd reprezentowali premier Beata Szydło, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Paweł Szefernaker – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ryszard Bartosik – sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Dobrosław Dowiat-Urbański – Szef Służby Cywilnej, KPRM. Wśród gości zagranicznych byli Suomela Kaj, Gubernator Regionu Ostrobotnia z Finlandii, Goldberga Inga, Przewodnicząca Łotewskiego Komitetu ds. Administracji Państwowej i Polityki Regionalnej, Jose Maria Cunha Costa, Burmistrz Gminy Viana do Castelo, Portugalia oraz François Decoster, Przewodniczący Komisji ds. Obywatelstwa, Zarządzania, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych przy Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

Zdecydowaną większość gości Kongresu stanowią samorządowcy: wójtowie, burmistrzowie, starostowie oraz prezydenci miast tacy jak Jacek Jaśkowiak prezydent Poznania, Jacek Majchrowski prezydent Krakowa, Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku czy Piotr Grzymowicz prezydent Olsztyna.

VII Europejski Kongres Samorządów odbędzie się w formule wyłącznie stacjonarnej. Do wzięcia udziału konieczna jest II stopniowa rejestracja.

Skip to content