Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Transformacja energetyczna motoryzacji indywidualnej – trendy globalne i perspektywy krajowe

Transformacja branży motoryzacyjnej ku elektromobilności dokonuje się na naszych oczach. Wciąż jednak trudno określić, jak ten proces i w jakim czasie będzie przebiegał, ponieważ zależy on od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Jaka będzie prognozowana dynamika zmian liczby samochodów bezemisyjnych w ciągu 10 lat w Polsce? Kiedy na naszych drogach pojawi się milion takich pojazdów? Jakie są bariery wprowadzenia na rynek samochodów o zerowej emisji?

Analiza procesu wprowadzania na rynek pojazdów bateryjnych pozwoliła zidentyfikować bariery; są to głównie ograniczenia popytowe: niższa niż prognozowana popularność pojazdów elektrycznych oraz znaczny spadek dochodów rozporządzalnych przeciętnego użytkownika samochodu. Ograniczenia te stanowiły podstawę przygotowania przez specjalistów trzech alternatywnych scenariuszy rozwoju motoryzacji indywidualnej.

Eksperci SGH prognozują stopniowe zwiększanie się floty bezemisyjnych samochodów osobowych w pełni elektrycznych (BEV; Battery Electric Vehicle) od ok. 40 tys. pod koniec lutego 2022 r., przez ok. 53 tys. pod koniec 2023 r., do ok. 174 tys. w 2030 r. Można założyć, że na koniec trzeciej dekady XXI w. w Polsce będzie eksploatowane łącznie ok. 1 mln BEV. Jeśli cała flota będzie wówczas wynosić ok. 20 mln pojazdów, to udział pojazdów BEV (i PHEV – hybrydowych, czyli spalinowo-elektrycznych) osiągnie ok. 5 proc.  

Według autorów analizy rozwój publicznych stacji ładowania jest czynnikiem technologicznym o znaczeniu krytycznym z perspektywy wzrostu liczby użytkowanych BEV w Polsce.

Jak na tle świata będzie kształtować się sytuacja Polski? Czy będziemy częścią transformacji elektromobilnej? Dowiecie się tego Państwo z lektury V edycji raportu SGH i Forum Ekonomicznego, którego premiera odbędzie się 06.09.

Zarejestruj się na Forum i zamów swój egzemplarz raportu!

Prześlij swoje zgłoszenie i poczekaj na link do Drugiego Etapu. Zaznacz opcję „Zamawiam Raport” i odbierz swoją kopię w pakiecie konferencyjnym w Karpaczu!

32F9D3BD-0D20-4F8D-9FB4-B3EE0BACBDD5 Created with sketchtool. Rejestracja

Skip to content