Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Projekt ALL IN podczas XXIX Forum Ekonomicznego

Forum Ekonomiczne Projekty

Trzecie spotkanie w ramach projektu ALL IN odbyło się w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju w dniach 3-5 września. Motto tegorocznego Forum brzmiało „Europa jutra. Silna czyli jaka?”. W trakcie konferencji, która jest największym tego typu wydarzeniem w tej części Europy, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w ponad 200 debatach, sesjach i wydarzeniach.

Inauguracją pierwszego dnia konferencji, w której udział wzięli uczestnicy projektu, był uroczysty wieczór otwierający XXIX Forum Ekonomiczne. Goście konferencji mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy.

4 września był intensywnym dniem dla uczestników projektu. Tego dnia odbył się panel dyskusyjny: Kryzys migracyjny a spójność UE – czy wypracowanie wspólnego stanowiska jest możliwe?, w którym udział wzięli również przedstawiciele organizacji partnerskich. Popołudniu tego samego dnia odbyły się warsztaty: „Sąsiedzi zza wschodniej granicy. Migranci z Ukrainy w polskim społeczeństwie.” Prezentację oraz dyskusję przeprowadziła Myroslava Keryk, przewodnicząca Fundacji „Nasz Wybór”. Uczestnicy projektu aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, które dotyczyło obecnego życia migrantów z Ukrainy w Polsce. Sama prezentacja jak i dyskusja, która odbyła się po niej przybliżyła gościom sytuację Ukraińców w Polsce – problemy, z którymi się zmagają, formy pomocy, wydarzenia organizowane przez i dla mniejszości Ukraińskiej.

5 września uczestnicy projektu wzięli aktywny udział w dwóch panelach dotyczących migracji. Dyskusja: Migracja zarobkowa – szansa czy wyzwanie?, moderowana przez Myroslavę Keryk, skupiła się na różnych – zarówno pozytywnych jak i negatywnych – aspektach migracji zarobkowej w Europie. Wśród panelistów debaty była Lucija Vasiljević, reprezentująca Agencję Rozwoju Regionalnego Zasavje. Kolejnym interesującym punktem dnia był panel: Integracja imigrantów – wyzwanie społeczne, rachunek polityczny. Jednym z panelistów był przedstawiciel Stowarzyszenia Władz Lokalnych Zachodniej Macedonii, Lefteris Topaloglou. Uczestnicy dyskusji próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie o sposobach na powstrzymanie kryzysu migracyjnego oraz o skutecznej integracji imigrantów. Wieczorem na uczestników projektu czekała niespodzianka w postaci kolacji w regionalnej restauracji, gdzie mieli oni okazję poznać region sądecczyzny oraz kulturę Łemków.

6 września zakończyło się trzecie spotkanie w ramach projektu ALL IN. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w interesujących debatach a także szerokiego networkingu, szczególnie w zakresie ważnej dla samego projektu migracji.

Zapraszamy do śledzenia bloga projektu ALL IN! : https://pathwaystobelonging.home.blog/

Skip to content