Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
 • Dostępność
  • Wysoki kontrast
  • Wielkość tekstu
  • Dostępność

Wypowiedź ekspercka: Program Rozświetlamy Polskę: ruszyła skokowa modernizacja oświetlenia

IX Europejski Kongres Samorządów Najnowsze informacje Wypowiedź ekspercka

Rozświetlamy Polskę to program, będący ogromną szansą dla rodzimej infrastruktury. Czy uda nam się ją wykorzystać i czy wszyscy aktorzy rynku oświetleniowego są przygotowani na diametralne zmiany związane z unowocześnieniem polskich dróg i autostrad?

Globalne zmiany, których potrzebujemy

Szacuje się, że na terenie kraju znajduje się około 3.4 mln opraw drogowych, zużywających rocznie mniej więcej 3 TWh energii elektrycznej. Zdecydowaną większość stanowią przestarzałe i nieefektywne lampy wyładowcze, które powinny zostać zastąpione nowoczesnymi oprawami od sprawdzonego dostawcy. 

W tym kontekście program Rozświetlamy Polskę staje się znaczącym krokiem w kierunku innowacyjności wielu gmin. To również przejaw bardzo odpowiedzialnego podejścia do współczesnych wyzwań związanych z zieloną transformacją. Kluczowe jest przy tym, by realizować program ze sprawdzonym polskim partnerem, który rozumie aktualne potrzeby samorządów. Lena Lighting jest jednym z nich.

Lenę Lighting tworzą eksperci posiadający wieloletnie doświadczenie, którzy zapewniają specjalistyczne doradztwo na każdym etapie projektu. Dostępność wysoce energooszczędnych opraw drogowych, opartych na modułach LED, to kolejny atut wielkopolskiej marki, która swoje lampy projektuje oraz produkuje w Polsce. Dzięki temu dostawy są zawsze realizowane na czas.


Rozświetlamy Polskę – bezpieczeństwo i troska o środowisko naturalne

W założeniu program Rozświetlamy Polskę pozwoli uzyskać znakomite efekty, w tym oszczędności finansowe, poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie emisji CO2. 

Oto kolejne kroki, jakie warto rozważyć jeszcze na etapie wstępnego planowania działań projektowych:

 • Wykonaj audyt energetyczny
  zyskasz pewność, że modernizacja jest zrealizowana należycie, a projekt oświetleniowy bazuje na faktycznych danych
 • Pozyskaj projekt oświetleniowy
  tylko odpowiednio wykonany projekt oświetleniowy gwarantuje maksymalne oszczędności energii elektrycznej, spełnienie wszystkich przyjętych norm, kulturę światła oraz odpowiednią konfigurację systemu sterowania
 • Uwzględnij system inteligentnego sterowania
  pozwoli on maksymalizować oszczędności i zagwarantuje elastyczność oraz komfort w procesie wieloletniego utrzymania infrastruktury oświetleniowej
 • Postaw na doświadczonego partnera
  sprawdź kondycję finansową partnerów oraz ich zdolności produkcyjne i wykonawcze
 • Nie śpiesz się!
  9 miesięcy to wystarczająco dużo czasu, by wykonać wszystkie niezbędne kroki i skorzystać z dofinansowania programu

Warto również zwrócić uwagę na to, by wybrany Partner zapewniał:

 • wysoką dostępność produktów
 • specjalistyczne doradztwo na każdym etapie realizacji projektu 
 • modularną elastyczność – by dostarczał rozwiązania spełniające indywidualne wymagania i potrzeby danego obszaru. Skip to content