Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Powstanie Telewizji Wyszehradzkiej coraz bardziej realne

Bez kategorii

Premier Węgier Viktor Orban parafował postanowienie, zakładające powołanie do życia wspólnego anglojęzycznego Wyszehradzkiego Kanału Telewizyjnego. 

Pomysł stworzenia wspólnej telewizji krajów Grupy Wyszehradzkiej został zaprezentowany przez Prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego 6 września b.r. w czasie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy. Prezes Kurski wręczył obecnym na sesji plenarnej premierom Czech, Słowacji, Węgier i Polski oraz premierowi Ukrainy teczki z projektem nowego kanału telewizyjnego przedstawiającego punkt widzenia oraz promującego kulturę, przyrodę krajów V4, odwołując się do takich kanałów jak France 24 lub Al Jazeera. Jacek Kurski poprosił szefów rządów o ocenę tego pomysłu.

Optymistycznie do tego pomysłu odniosła się premier Polski Beata Szydło. Jej zdaniem w ramach reform UE jest potrzebna nowa forma komunikacji i ten pomysł wpisuje się w tę formę. Z kolei Viktor Orban przypomniał wtedy, że jest szefem rządu od 11 lat, i wyraził żal, że taka telewizja nie powstała wcześniej.

Ostrożniejsi w ocenie byli premierzy Czech i Słowacji. Premier Bohuslav Sobotka zadeklarował, że jeśli taki projekt zostanie uzgodniony przez państwa V4, to jego kraj się do niego włączy. Z olei Robert Fico powiedział, że to dobry pomysł, ale zaznaczył, że „diabeł tkwi w szczegółach”.

Źródła: RzeczpospolitaIntellinews.com

Skip to content