Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Polonia partnerem spółek skarbu państwa

Forum Ekonomiczne Forum Ekonomiczne 2020

W ramach Forum Polonijnego odbył się panel “Polonia partnerem spółek skarbu państwa”, w którym wzięli udział: Edyta Hołdyńska – dziennikarka, wPolsce.pl, Tomasz Fill – Wiceprezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, Konrad Raczkowski – Członek Narodowej Rada Rozwoju, Jerzy Kwieciński – prezes Zarządu PGNiG, Maria Koc – senator, wicemarszałek Senat, Janusz Kowalski – Sekretarz Stanu, Ministerstwo aktywów państwowych. Uczestnicy nakreślili obecną sytuację Polonii oraz dyskutowali o tym jak wykorzystać jej ogromny potencjał.

Janusz Kowalski mówił o tym jak należy tworzyć sieci eksportu i nawiązywać współpracę z Polonią za granicą. Podkreślał, że współpraca z Polonią powinna być jednym z priorytetów rządów Zjednoczonej Prawicy: Uważam, że decyzja Premiera Mateusza Morawieckiego o wyznaczeniu Jana Dziedziczaka do współpracy z Polonią jest odpowiedzą na naszą wspólną potrzebę. Po 30 latach kwestia współpracy z Polonią nie jest uregulowana i szwankuje. Uporządkowanie kwestii i mapowania konkretnych potrzeb Polonii i Polaków z konkretnymi pomysłami spółek Skarbu Państwa jest dobrym pomysłem. Ministerstwo aktywów państwowych i pan premier Jacek Sasin jest absolutnie otwarty na profesjonalne zmapowanie i skoordynowanie współpracy z Polonią i Polakami.

O potrzebach Polaków ze wschodu mówiła Maria Koc. Wspominała jak bardzo różnią się warunki życia naszych rodaków na Białorusi. Wymieniła wiele przykładów aktywności, w których członkowie dużych firm nie pozostali obojętni na ludzkie potrzeby: Pomoc dla Polaków odbywa się na różnych płaszczyznach. Pomoc finansowa jest ważna. Polacy na wschodzie przeżywają ogromne trudności finansowe. Dlatego bardzo dziękuję Prezesom spółek skarbu państwa za tę wrażliwość, że wspieracie te potrzeby naszych rodaków.

Z kolei, Jerzy Kwieciński wprowadził perspektywę praktyka – prezesa “Firmy Roku”. Wspominał jak PGNiG angażuję się w pomoc Polonii i podkreślał jak ważna jest aktywność Polaków za granicą: 20 mln Polaków żyjących na całym świecie to ogromny kapitał. To coś na czym powinniśmy budować przyszłość naszego kraju. Jeżeli chcemy budować siłę polskich firm powinniśmy wychodzić za granicę. Nasza obecność za granicą dotyczy także wspierania konkretnych akcji. Nasza spółka jest obecna na dwudziestu rynkach zagranicznych. Gaz na świecie jest w krajach mniej rozwiniętych tam będziemy kierować swoje kroki. To będzie wymagało współpracy tam na miejscu. Obecnie jesteśmy zaangażowani w odbudowę kościoła w Krakowcu na Ukrainie.

Podczas panelu przywołano przykład Irlandii, która zbudowała swoją potęgę na kontaktach i współpracy ze swoimi rodakami za granicą. Wszyscy zgodzili się, że jest to model godny naśladowania. W postcovidowej gospodarce duże firmy przeniosą swoje linie produkcyjne do Europy z Azji i jest to duża szansa dla Polski.

Nie mniej istotne jest ściąganie Polaków, którzy są renomowanymi specjalistami z zagranicy. Tomasz Fil wspominał o modelu brytyjskim, w którym absolwenci prestiżowych uczelni pozostają ze sobą w kontakcie podczas rozwoju zawodowego. Według niego Polaków studiujących za granicą do kraju
może przyciągnąć propozycja ciekawej pracy: Dopiero od niedawna Polska w zakresie repatriacji ma pewne sukcesy. Musimy się zastanowić nad tym jak spółki skarbu państwa mógłby stworzyć polityki zatrudnienia dla osób, które chciałyby wrócić do Polski. Powinniśmy dość dobrze zmapować osoby pochodzenia polskiego, które odgrywają ważną rolę na poziomie zarządczym w dużych firmach.

Swoje zdanie wyraził także Jan Dziedziczak – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów: Bardzo ważne żeby działania państwa polskiego były skorelowane z działaniami spółek skarbu państwa, które też są narzędziami państwa za granicą. Rzeczywiście przykład Irlandii jest bardzo inspirujący. Wykorzystanie potencjału Polonii mogłoby pomóc rozwiązać problem starzejącego się społeczeństwa i rozwinąć Polską gospodarkę, która stała się ofiarą drenażu mózgów.

Maria Lipińska

Skip to content