Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Pandemia: wnioski i zadania

Forum Ochrony Zdrowia

Czas walki z Covid-19 był trudnym sprawdzianem dla placówek ochrony zdrowia. Jest sporo do zrobienia – taki jest wniosek z dyskusji „Konsekwencje Covid-19 – jakie zmiany w systemie ochrony zdrowia?”, która odbyła się w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Ekspercie zastanawiali się, jak ochrona zdrowia zmieni się pod wpływem krytycznej sytuacji, w jakiej się znalazła, oraz czy z pandemii system ma szansę wyjść wzbogacony o nowe rozwiązania. 

Adam Niedzielski, minister zdrowia, wskazywał, że pandemia była czasem podejmowania ważnych decyzji, które często nie mieściły się w dotychczas obowiązujących normach. – Trzeba było podejmować trudne decyzje, np. ograniczenie zabiegów. Potrzebna była odwaga w działaniu, spora elastyczność, wszystko działo się z ogromnym ładunkiem emocji, który każdy przeżywał na swój sposób i z którym każdy musiał sobie radzić – mówił minister Niedzielski. 

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, zaznaczył, że pandemia była najtrudniejszym okresem dla pacjentów. Jak zauważył, w 2020 roku najwięcej zgłoszeń otrzymywanych od pacjentów dotyczyło podstawowej opieki zdrowotnej, kłopotów z dodzwonieniem się do przychodni i znalezieniem terminu na udzielanie pomocy. 

Pandemia była nie tylko testem wiedzy, ale i testem organizacyjnym dla jednostek ochrony zdrowia. 

Paweł Ptaszyński, dyrektor medyczny Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi wskazywał, że pandemia wymusiła na kierownictwie szpitali bardzo intensywne prace, jeśli chodzi o cyfryzację. – Dla dyrektorów szpitali to był także ważny test, które obszary działalności się sprawdziły, a które nie. Szpitale przejęły przecież ogromny ciężar opieki nad pacjentami covidowymi – podkreślił dyr. Ptaszyński. 

Jego zdaniem stałym problemem w służbie zdrowia, są ograniczone zasoby kadrowe, nie tylko dotyczące medyków, ale także techniczne i tzw. okołoszpitalne. 

Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, powiedział, że z perspektywy NFZ pandemia była poligonem doświadczalnym dla technologii i nowych rozwiązań. – Pamiętam, że bardzo skrócił się proces decyzyjny, że w tym czasie podejmowaliśmy decyzje, które często były kontrowersyjne, ale gdyby nie były one podjęte, to być może nie spotkalibyśmy się w tym gronie – ocenił prezes Nowak. 

Na zakończenie dyskusji szef resortu zdrowia podał, że przygotowywane są rozwiązania, które pozwolą konsolidować i restrukturyzować procesy w szpitalnictwie. 

– Kultura jakości, mierzenie rozliczalności muszą funkcjonować w systemie zdrowia tak, jak funkcjonują w systemie prywatnym – podsumował min. Niedzielski. 

Skip to content