Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

O zdrowiu na Forum Ekonomicznym

Forum Ekonomiczne Forum Ekonomiczne 2020

Podczas Forum Ochrony Zdrowia w ramach Forum Ekonomicznego 2020 dyskutowano m.in. o cyfryzacji ochrony zdrowia, problemach w opiece nad pacjentami paliatywnymi czy wzrostem zapadalności na choroby cywilizacyjne. Żadna z dyskusji z nie dobyła się jednak bez poruszenia kwestii epidemii koronawirusa, która wystawiła system opieki zdrowotnej w Polsce na ogromną próbę.

Polski system zdrowia kontra pandemia

Eksperci w czasie kolejnych paneli dyskusyjnych podkreślali problemy, z którymi musi zmierzyć się polski system zdrowia podczas pandemii.

Nie ma systemowego myślenia, nie ma przewidywania. Myśli się od wyborów do wyborów, natomiast nie ma planu na najbliższe 10-15 lat. Do tej pory podczas epidemii wyraźnie było widać, że decydowała polityka, a nie merytoryka. Mówiąc krótko: nie widać było, żeby ktoś słuchał lekarzy zakaźników i epidemiologów, raczej słuchano polityków na temat tego, co należy zrobić – podsumował dotychczasowe decyzje prof. Tomasz Grodzicki, Prorektor UJ ds. Collegium Medicum i wieloletni krajowy konsultant ds. geriatrii.

Jest duże prawdopodobieństwo, że pacjenci, którzy teraz z różnych powodów nie zostali przebadani, po pandemii trafią do szpitala z zaawansowanym, rozsianym nowotworem. W tej chwili mamy odroczone wyroki śmierci – zauważył Szymon Chrostowski, prezes fundacji „Wygrajmy Zdrowie”.

Dużym problemem podczas pandemii jest fakt, że część chorych nie zgłasza się do lekarza ze strachu przed zarażeniem, albo zgłasza się zbyt późno. Odłożone w czasie procedury leczenia osób chorych przewlekle przełożyły się na zatory w kolejkach do planowych zabiegów.

Kolejki się wydłużyły i niestety mamy przykłady pacjentów, którzy zmarli oczekując na leczenie – stwierdził prof. Adam Witkowski.

 

Telemedycyna w czasie COVID-19

Telemedycyna, o której dzięki pandemii usłyszała większość Polaków, była kolejnym zagadnieniem, które pojawiało się niezależnie od tematu, nad którym dyskutowali paneliści.

Eksperci podkreślali postęp w zakresie e-zdrowia, który dokonał się w Polsce w przeciągu kilku ostatnich miesięcy. Zwracano uwagę, że telemedycyna to kierunek przyszłości, jednak informatyzacja polskiego systemu zdrowia wymaga jeszcze ogromu nakładów finansowych, zmian legislacyjnych czy odpowiedniej edukacji – zarówno pacjentów, jak i medyków.

Forum Ochrony Zdrowia – o czym rozmawiano?

Podczas Forum Ochrony Zdrowia odbyło się dziesięć paneli dyskusyjnych. Eksperci: lekarze, dyrektorzy placówek medycznych, naukowcy, a także przedstawiciele placówek medycznych i politycy przez dwa dni omawiali najważniejsze kwestie związane ze zdrowiem Polaków oraz funkcjonowaniem służby zdrowia.

Źródło: medonet.pl

Skip to content