Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

O mechanizmach finansowania systemu ochrony zdrowia podczas Europejskiego Kongresu Samorządów

Europejski Kongres Samorządów Najnowsze informacje VI Europejski Kongres Samorządów

Publiczne finansowanie ochrony zdrowia w Polsce jest jednym z najniższych w Europie przy średniej europejskiej 6,8% PKB. Czy planowane w 2024 6% PKB na ochronę zdrowia gwarantuje realny wzrost jej efektywności? Czy przy tak dużych potrzebach zdrowotnych i oczekiwaniach pracowników mamy szansę na zrównoważenie sektora? O tych kwestiach rozmawiali uczestnicy panelu dyskusyjnego Mechanizmy finansowania systemu ochrony zdrowia

Panel dyskusyjny rozpoczął Maciej Stukan swoją prezentacją na temat szczepień przeciwko wirusowi HPV, który powoduje większość chorób nowotworowych u kobiet. Infekcja jest jedną z głównych chorób przenoszonych drogą płciową. Na szczęście większość przypadków nie powoduje raka, chociaż kobieta z wirusem HPV ma kilkaset razy większą szansę na chorobę nowotworową. Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić masowy program szczepień. Do 2028 roku planowane jest, aby aż 60% dziewczynek w Polsce było zaszczepionych.

Moderator zadał pytanie, czy to budżet państwa finansuje program szczepień, czy samorządy? Profesor Stukan odpowiedział, że obecnie samorządy głównie prowadzą programy szczepień.

Profesor Fedorowski zauważył, że polskie szpitale pomimo stosunkowo małych budżetów radzą sobie całkiem dobrze. Istnieje kilka mechanizmów finansowania. Powinien powstać model, który nagradza współpracę różnych podmiotów leczniczych. Szpitale nie powinny zajmować się profilaktyką zdrowotną, od tego są inne instytucje. To odciąży funkcjonowanie szpitali.

Radosław Moks stwierdził, że pandemia pomogła finansowaniu szpitali. Dominujące przychody mają z tytułu ryczałtu. Wszystkie raporty grupy bankowej notują wzrost budżetów szpitali w ostatnim roku. Poprawiła się płynność finansowa szpitali, a wiele podmiotów leczniczych zaczęło spłacać swoje długi. Największym problemem dzisiaj będzie wzrost cen energii oraz rosnąca presja płacowa. Nacisk na podwyżki wynika z dwóch przyczyn: rosnąca inflacja i oczekiwania gratyfikacji po walce z pandemią. Nie ma jednak idealnego systemu finansowania ochrony zdrowia, żadne państwo nie wykształciło takiego modelu. Warto zauważyć, że najtańszą formą leczenia jest profilaktyka i to ją powinno się promować.

Joanna Jozefiak uważa, że Niemcy mają jeden z najlepszych mechanizmów finansowania ochrony zdrowia na świecie. Rzeczywiście, nasi zachodni sąsiedzi bardzo stawiają na profilaktykę. Problemem bywa duża liczba zagranicznych pracowników, którzy kiedy idą do szpitala napotykają barierę językową. Kasa chorych p. Jozefiak rozlicza się z każdego pacjenta, a najważniejsze jest żeby pacjent był zadowolony. Należy zauważyć, że Niemcy z dużym szacunkiem odnoszą się do polskich zarządów szpitali i polskich lekarzy. Niemcy również borykają się z problemami niedoboru personelu. Związku z tym wielu niemieckich pacjentów uprawia „turystykę medyczną”. Trzeba zauważyć, że wiele szpitali w Niemczech uległo procesowi prywatyzacji.

Skip to content