Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Modernizacja oświetlenia odpowiedzią na wzrost cen energii

Europejski Kongres Samorządów Wypowiedzi eksperckie

Rosnące ceny energii dotykają wszystkich, zarówno odbiorców indywidualnych oraz komercyjnych, jednak to właśnie samorządy mierzą się z nieporównywalnie większym problemem wynikającym ze wzrostu cen energii niż pozostali konsumenci.

Nawet o 80% wyższe ceny energii elektrycznej

Miasta i gminy wydają na zakup energii miliony złotych rocznie i będą płacić jeszcze więcej.

Przykładów nie trzeba szukać daleko. W Warszawie energia podrożała o 60% względem 2021 roku, w Poznaniu o około 70%. Rekordzistą jest Bydgoszcz, gdzie wydatki na energię elektryczną wzrosły o 81%. 

Samorządy zmuszone są podnosić ceny swoich usług dla mieszkańców oraz ograniczać działanie niektórych systemów miejskich (np. oświetlenia ulicznego).

Czy można jednak ograniczyć zużycie energii nie zmniejszając przy tym bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców?

Efektywność energetyczna i automatyzacja – słowa klucze

Wiele z wykorzystywanych w miastach systemów jest wciąż przestarzała. Przykładem może być chociażby infrastruktura oświetleniowa bazująca na starej technologii sodowej. Jej wymiana na efektywne energetycznie oświetlenie LED pozwoli zmniejszyć zużycie energii o około 50-60%. Jeśli dodatkowo rozbudujemy je o inteligentny system zarządzania, oszczędności mogą wzrosnąć nawet do 80%.

Jednym z najbardziej zaawansowanych systemów tego typu jest platforma Interact City. Korzysta z niej już szereg polskich miast i gmin.

Interact City w Polsce

Pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się na wdrożenie systemu Interact City był Szczecin. Dzięki temu zmniejszono zużycie energii o ponad 70%. Przełożyło się to też na znaczną redukcję emisji CO2.

Nie jest to jednak technologia zarezerwowana wyłącznie dla dużych metropolii. Rozwiązania firmy Signify pomogły uzyskać wymierną redukcję zużycia energii w mniejszych ośrodkach, np. w Ostrowie Wielkopolskim (ponad 65%), czy Białowieży (77%).

Wniosek? Warto mądrze gospodarować energią

Optymalizacja zużycia energii to najszybszy sposób na wygenerowanie dużych oszczędności w budżetach samorządów.

System Interact City umożliwia znaczną redukcję kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury oświetleniowej i to na wielu płaszczyznach.

Lepiej zatem nie odwlekać decyzji o modernizacji oświetlenia w gminie, szczególnie, że istnieje wiele sposobów pozwalających na dofinansowanie takiej inwestycji.


Tomasz Kołoszczyk-Jakubowski

Business Development Manager, Signify Poland, [email protected]

Skip to content