Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

McDonald’s Polska – wypowiedź ekspercka

Wypowiedzi eksperckie XXXI Forum Ekonomiczne

Anna Borys, dyrektorka ds. relacji korporacyjnych McDonald’s Polska

Zdajemy sobie sprawę, że przy skali działania naszej firmy – liczbie klientów i restauracji – mała zmiana w systemie tworzy wielką różnicę dla planety. Dlatego zrównoważony rozwój, w tym troska o klimat, to ważny elementy strategii McDonald’s. W działania na rzecz planety angażujemy cały system – naszych franczyzobiorców, dostawców, pracowników oraz społeczności lokalne. Działamy kompleksowo tworząc spójny system zarządzania środowiskowego certyfikowany normą ISO 14001.

Zrównoważone podejście do opakowań

Od 2018 roku McDonald’s realizuje globalną strategię zrównoważonego rozwoju, której ważnym elementem jest podejście do opakowań. Zobowiązaliśmy się  do 2025 roku będziemy korzystać wyłącznie z opakowań wytworzonych z surowców odnawialnych, pochodzących z recyklingu lub ze źródeł certyfikowanych, a wszystkie opakowania, z których korzystają goście w restauracjach McDonald’s będą poddawane recyklingowi. W Polsce naszą strategię realizujemy poprzez zamknięcie obiegu opakowań w restauracjach.

GOZ w McDonald’s

Gospodarka obiegu zamkniętego to koncepcja pozwalających zmniejszyć negatywne skutki zmian klimatu. W modelu tym odpady stają się cennymi surowcami wykorzystywanymi wielokrotnie przez biznes i konsumentów. Wdrożenie rozwiązań GOZ wymaga zaangażowania wielu stron – projektantów opakowań, biznesu oraz konsumentów.

Zamknięty obieg opakowań w McDonald’s działa już w ponad 300 restauracjach.  Zużyte papierowe kubki wracają do restauracji w postaci papierowych ręczników. A jest to możliwe dzięki autorskiemu systemowi zarządzania odpadami, którego elementem jest innowacyjna technologia pozwalająca przetwarzać papierowe opakowania z niewielką domieszką polimeru i zabrudzone żywnością. 

Jak to działa?

Po pierwsze – redukcja plastiku. Już na etapie projektowania opakowań, dbamy o właściwy dobór surowców nadających się do recyklingu. Dziś 70% surowców, z których powstają opakowania to papier, tylko 5% opakowań stanowi plastik. Osiągnięcie tych proporcji możliwe było dzięki konsekwentnie wprowadzanym zmianom. Na przykład wycofaniu plastikowych słomek na rzecz ich papierowych odpowiedników, wprowadzeniu papierowych opakowań do lodów McFlurry oraz drewnianych sztućców. To pozwoliło na łączną redukcję 925 ton plastiku rocznie.

Kolejnym etapem procesu zamykania obiegu opakowań jest wyposażenie niemal wszystkich restauracji (poza tymi zlokalizowanymi w centrach handlowych) w kosze do segregacji odpadów. Dzięki odpowiedniej segregacji odpady staja się cennymi surowcami, które można ponownie wykorzystać chroniąc zasoby naturalne.

Zużyte papierowe opakowania trafiają do polskiej papierni, firmy Miklan-Ryza, z którą McDonald’s nawiązał współpracę na początku 2020 roku. Dzięki innowacyjnej technologii wyposażonej w moduły czyszczące i odkażające, odzyskane surowce w postaci włókien papierowych mogą być wykorzystane jako materiał do produkcji ręczników papierowych i papieru toaletowego. Produkty te trafiają z powrotem do naszych restauracji. Niebawem z włókien papierowych z recyklingu będą powstawać również tacki do napojów.

Opracowana wspólnie z recyklerem technologia pozwala przywracać do systemu także te „trudniejsze” odpady, w tym słomki, papierowe kubki po napojach zawierające 4-6% plastiku, a nawet zabrudzone papierowe opakowania po burgerach. Pozyskane w ten sposób produkty są najwyższej jakości i posiadają stosowne atesty. Dlatego tak ważne jest, żeby wspomniane opakowania trafiały do frakcji papierowej.

Bohaterowie na rzecz planety

Bierzemy odpowiedzialność za wszystkie opakowania, w których sprzedajemy nasze produkty – również te, które po zużyciu nie trafiają do koszy. Dlatego pod koniec 2021 roku stworzyliśmy projekt EcoHeroes. Pracownicy restauracji oraz wszyscy zainteresowani udziałem w tej inicjatywie, regularnie organizują zbiórki odpadów w przestrzeni publicznej. Zebrane w ramach akcji zużyte opakowania stają się surowcami wtórnymi i są poddawane recyklingowi, a wspólna przestrzeń pozostaje czysta i przyjazna. Do tej pory zorganizowanych zostało 768 zbiórek na terenie całej Polski, w których zebrano 4780 60-litrowych worków odpadów.

Skip to content