Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
 • Dostępność
  • Wysoki kontrast
  • Wielkość tekstu
  • Dostępność

Marihuana nowym tematem w hiszpańskim Kongresie

Bez kategorii

Izabela Niedziałek

Hiszpański Kongres Deputowanych zatwierdził utworzenie podkomisji, która będzie miała za zadanie zbadać i zaproponować regulację medycznego zastosowania konopi indyjskich. Będzie ona miała sześć miesięcy na przedstawienie rezultatów swoich badań przed Parlamentem. W raporcie mają pokazać jakie korzyści mogą wynikać z uregulowania użycia marihuany w celach leczniczych.

 • Zdecydowana większość posłów hiszpańskiej izby niżej, aż 206 osób, opowiedziała się za powołaniem podkomisji
 • Zmiana statusu konopi w Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Parlamencie Europejskim jednym z powodów powołania komisji
 • W raporcie podkomisji mają zostać uwzględnione doświadczenia międzynarodowe z państw, które od prowadzą już analizy dotyczące cannabis
 • Wcześniejsze projekty na temat legalizacji konopi były składane w parlamencie
 • Inicjatywa spotyka się także z olbrzymim poparciem społeczeństwa, które w przeważającej większości popierają marihuanę leczniczą

Badania na temat jej terapeutycznych właściwości są prowadzone od wielu lat, a jej wykorzystywanie jest legalne w wielu państwach na świecie. Aby zagwarantować obywatelom takie same prawa i możliwości jakie mają pacjenci w innych państwach europejskich, w Kongresie powstał inicjatywa zbadania szans i zagrożeń jakie niesie ze sobą użycie konopi i tym samym rozpoczęcia debaty na temat regulacji rośliny. Propozycja utworzenia specjalnej podkomisji do spraw zbadania korzyści z wykorzystywania cannabis w medycynie powstała z inicjatywy Nacjonalistycznej Partia Basków (PNV) i spotkała się z ogromny poparciem w Kongresie. Za propozycją opowiedzieli się posłowie z aktualnie rządzącej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej, z koalicji lewicowych partii Unidas Podemos, inicjatywę poparli także deputowani z partii Obywatele, Republikańskiej Lewicy Katalonii oraz Mas Pais. Łącznie propozycja uzyskała 206 głosów, 146 posłów zagłosowało przeciwko powołaniu podkomisji, byli to posłowie z opozycyjnej Partii Ludowej, partii Vox, Unii Ludowej Nawarry i Foro Asturias. Potwierdziło to rozmowy wcześniej prowadzone w ramach komisji zdrowia, gdzie podczas ostatnich sesji w czasie głosowania za utworzeniem komisji opowiedziało się 20 członków, a 14 było przeciw. Przedstawiciele PNV jako jeden z powodów konieczności powołania podkomisji podawali również fakt, że Organizacja Narodów Zjednoczonych pod koniec ubiegłego roku usunęło marihuanę z listy niebezpiecznych narkotyków, duże znaczenie ma także to, że badania konopi jako ziela leczniczego zostały w znacznym stopniu zintensyfikowane w Parlamencie Europejskim.

Podkomisja będzie mała pół roku na sprawdzenie jak marihuana wpływa na procesy leczenia i jakie dodatkowe korzyści niesie jej wykorzystanie w terapiach, pokazać dowody naukowe na zasadność jej stosowania oraz jakie są potencjalne słabe strony konopi i zagrożenia wynikające z jej stosowania. Zakłada się, że od momentu rozpoczęcia prac pierwsze raporty w tej sprawie powinny się ukazać na początku przyszłego roku. W badaniach mają zostać wykorzystane doświadczenia innych państw europejskich, które takie badania zdołały już przeprowadzić, między innymi Portugalia, Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Dania czy Francja.

Wcześniej projekty na temat ustawy legalizującej medyczne użycie konopi i kannabinoidów zgłaszali najpierw w 2017 roku posłowie partii Obywatele, następnie w 2020 roku wystosowali zapytanie w tej sprawie. Ponadto projekt ma także poparcie społeczeństwa hiszpańskiego. Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Społecznych (CIS) w kwietniu tego roku, za wprowadzeniem do powszechnego użytku konopi medycznych opowiada się aż 90 % społeczeństwa. Niespełna 5 procent Hiszpanów jest przeciwnym wykorzystywaniu ziela w terapiach. Z drugiej strony prawie połowa populacji (49,7%) jest za legalizacją sprzedaży marihuany  pod określonymi warunkami, to o 20 % więcej niż w 2018 roku, kiedy było przeprowadzane podobne badanie.

Wyniki badań podkomisji mają być dostępne w 2022 roku, wtedy okaże się czy i w jakim stopniu Hiszpania otworzy się na zmianę statusu konopi i zakwalifikowania jej jako środka leczniczego.

https://www.congreso.es/entradap/l14p/e3/e_0039501_n_000.pdf

https://www.elmundo.es/espana/2021/06/10/60c23e5bfdddffb8898b45ee.html

https://www.lavanguardia.com/vida/20210514/7453793/congreso-debate-regular-cannabis-medicinal-espana.html

https://www.eldiario.es/sociedad/mitad-espanoles-favor-legalizacion-marihuana-90-aprueba-medico_1_7835599.html

Skip to content