Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Ludzie – największy kapitał miasta

EKS Online Europejski Kongres Samorządów

Aleksander Jankowski, Dyrektor Inwestycyjny, Aesco Group

Wysysanie najlepiej wykształconych i utalentowanych pracowników przez aglomeracje to zjawisko powszechne. Według GUS populacja niektórych gmin skurczy się o 30% do roku 2030! Bez poprawy jakości życia samorządy nie zatrzymają trendu depopulacyjnego w swoich małych ojczyznach.

Pandemia pokazała, że nowoczesne technologie umożliwiają wykonywanie pracy z niemal z dowolnego miejsca. Zmiany kulturowe czynią życie w małych i przyjaznych człowiekowi miastach pożądaną odmianą wobec wyścigu szczurów w zgiełku wielkiego miasta. Życie w małym mieście nie stoi w sprzeczności z ambicjami zawodowymi. Mniejsze miasta mogą się rozwijać pod warunkiem, że skutecznie przyciągną wykształconych ludzi, na których oprą nowoczesną gospodarkę. Oparcie lokalnej gospodarki na taniej sile roboczej jest drogą donikąd.

Samorządy muszą znaleźć swoją unikalną drogę i zaoferować inny rytm życia, czyste powietrze, dostęp do przyrody, większy wpływ jednostki na sprawy lokalne. „Smart city” to dziś miasto, w którym dobrze się żyje. Miasto bezpieczne, z wysokiej jakości edukacją i dobrze zorganizowanym transportem lokalnym. Tym, czym małe miasta mogą jednak naprawdę zdystansować metropolie, jest rozwinięte budownictwo samorządowe na wynajem kierowane do szerokiej grupy ludzi.

W Polsce tylko 30% gospodarstw domowych ma zdolność kredytową. Ponad połowa z nas to ludzie zbyt bogaci, by móc liczyć na tradycyjne mieszkanie komunalne, ale zbyt biedni by dostać kredyt. Samorządowe mieszkania to innowacyjność gospodarki. Ludzie, którzy nie są obciążeni wieloletnimi kredytami mają więcej odwagi, żeby zainwestować w innowacyjne, a przez to bardziej ryzykowne, przedsięwzięcia.

Samorządy muszą ewolucyjnie zmieniać zasady gospodarowania zasobem mieszkań, a w szczególności muszą rozwijać nowy segment – tzw. mieszkań dla rozwoju. To mieszkania na wynajem, które z jednej strony samofinansują się, a z drugiej są dostępne cenowo dla osób o przeciętnych dochodach. Czynsze w takich mieszkaniach mogą być nawet o 50% niższe niż na rynku prywatnym.

Największym kapitałem miasta są wykształceni i dynamiczni mieszkańcy, którzy zwiększają lokalny potencjał wiedzy, doświadczenia i kultury. To prawdziwie buduje siłę finansową miasta i przyczynia się do poprawy warunków życia jego mieszkańców.

Zobacz film z Aleksandrem Jankowskim na EKS Online.

O nas: Aesco Group to niezależna, ogólnopolska instytucja analityczna i doradcza, powołana w celu świadczenia usług dla jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorstw komunalnych. Aesco Group tworzy zespół ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w pozyskiwaniu finansowania inwestycji, zarządzania finansami, audycie jednostek sektora finansów publicznych. Więcej na www.aesco.com.pl.

Skip to content