Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Łączenie życia rodzinnego z pracą to wyzwanie dla rządzących

Wypowiedź ekspercka

Młodzi rodzice mają przed sobą wiele wyzwań. Odnalezienie się w nowej roli, przejęcie odpowiedzialności za drugiego maleńkiego człowieka, a jednocześnie – praca zawodowa i samorealizacja. To niełatwe. Rolą odpowiedzialnych rządzących jest wspieranie rodzin na każdym etapie, również w kwestii łączenia życia rodzinnego z pracą.

Rodzicielstwo to wspaniała przygoda, nieporównywalna z żadnym innym doświadczeniem. Ale to także ogromne wyzwanie i wielka odpowiedzialność. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa i wychowanie swojej pociechy. Mądra polityka społeczna i polityka rodzinna to wspieranie rodzin na każdym etapie – od narodzin, poprzez zapewnienie opieki nad najmłodszym dzieckiem, dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej. Do tego dochodzi wsparcie rodziców w łączeniu życia rodzinnego z pracą.

Rodzina 800+ już od przyszłego roku

Ważną częścią polityki rodzinnej państwa jest wsparcie finansowe. Wyszliśmy od wprowadzonego w kwietniu 2016 roku programu Rodzina 500+, który odmienił postrzeganie polityki społecznej w Polsce – pokazał, że inwestycja w rodzinę jest możliwa. Że to nie tylko wsparcie socjalne, ale właśnie powszechna inwestycja w przyszłość naszych dzieci. To już ok. 250 mld zł.


Od przyszłego roku świadczenie wychowawcze w ramach programu wzrośnie do 800 zł.
Do tego dochodzą programy takie jak Dobry start, czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia, a także Rodzinny kapitał opiekuńczy i dofinansowanie do opieki żłobkowej. To świadczenia, dzięki którym łatwiej pokryć koszty opieki nad najmłodszym dzieckiem. Kwestia ta jest szczególnie ważna dla rodziców.


Opieka jeszcze bardziej dostępna


Drugą ważną kwestią jest sam dostęp do opieki żłobkowej. W ciągu ostatnich 8 lat liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju niemal potroiła się z 84 tys. w 2015 roku do 232 tys. w roku 2023.


W 2023 r. dzięki środkom unijnym zwiększyliśmy budżet programu do 5,5 mld zł, dzięki czemu powstać ma ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad dziećmi.
Rodzice na rynku pracy


Zależy nam, by rodzinom w Polsce żyło się bezpiecznie, by rodzice mogli realizować się zawodowo. Dlatego zmieniamy przepisy, dlatego wprowadzamy kolejne regulacje chroniące pracujących rodziców. Dlatego wydłużamy urlopy rodzicielskie, wprowadziliśmy pracę zdalną i dyrektywy unijne zapewniające m.in. większą równość na rynku pracy.


Skip to content