Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
 • Dostępność
  • Wysoki kontrast
  • Wielkość tekstu
  • Dostępność

Jak zabezpieczyć się przed atakiem hakerów?

VIII Europejski Kongres Samorządów

W 2022 r. doszło do ponad 3,5 mld cyberataków w Polsce. Średni czas, po jakim haker zostaje wykryty w organizacji, to aż 293 dni.

– Ataki hakerskie rzadko kiedy są działaniem jednego człowieka, są to zorganizowane grupy przestępcze, które bardzo dobrze się ze sobą komunikują. Dlatego ich ataki są dotkliwe i uciążliwe – mówił prezes Alfavox Software Michał Góra na tegorocznym VIII Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach podczas panelu pt. Jak zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa w samorządzie?”.

Zdaniem prezesa Alfavox Software skuteczna obrona przed cyberatakami bazuje na czterech filarach:

 1. Monitoring cyberataków w czasie rzeczywistym poprzez odpowiednie systemy, które monitorują, co w czasie rzeczywistym dzieje się w sieci. Systemy te w przypadku wykrycia zdarzeń niepożądanych natychmiast blokują działania hakerów. Poprzez monitorowanie działań możemy wykryć przygotowania do ataku skierowanego na konkretny obiekt lub jednostkę.

 2. Cyber intelligence – monitoring zagrożeń pochodzących z tzw. darknetu, umożliwiający wyprzedzanie działań hakerów. Większość systemów cyberbezpieczeństwa działa post factum – analizują to, co się działo miesiąc czy pół roku temu. Informują, że do ataku doszło, ale wtedy jest już za późno, by mu zapobiec. Systemy Alfavox Software działają w czasie rzeczywistym i są w stanie wykryć anomalia, natychmiast odciąć intruza  i udaremnić atak.
 • Szkolenia pracowników w zakresie procedur związanych z cyberbezpieczeństwem. Hakerzy otwarcie przyznają, że trudniej jest złamać system informatyczny niż człowieka. W naturze ludzkiej upatrują słaby punkt, posługują się bardzo wyszukanymi metodami, aby złamać ludzi i przejąć ich hasła.
 • Bieżący monitoring wiedzy pracowników i procesów cyberbezpieczeństwa. Bardzo ważne są  cykliczne szkolenia podnoszące wiedzę pracowników w zakresie stosowania najnowszych zabezpieczeń i technik w obszarze cyberbezpieczeństwa. Hakerzy w sposób ciągły udoskonalają swoje metody, rozwijają techniki, prowadzą wyścig z producentami zabezpieczeń. Dlatego istotne jest bieżące monitorowanie działań pracowników i podnoszenie ich cybernetycznej wiedzy.

Alfavox Software oferuje pełne wsparcie firmom i instytucjom, aby umożliwić im skuteczną obronę przed cyberatakami. Więcej: Alfavoxsoftware.com

Skip to content