Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Jak wspierać pacjenta w samodzielnym dbaniu o zdrowie? – wypowiedź ekspercka firmy Haleon

Wypowiedź ekspercka

Profilaktyka, prewencja i holistyczne podejście do leczenia mogą być sposobem na odciążenie krajowego systemu zdrowia. Co możemy zmienić? Naturalnym krokiem powinna być konsultacja z farmaceutą.

Dostępność opieki medycznej w Polsce jest stosunkowo niska. A odpowiedź na pytanie „dlaczego?” jest dość prosta. W naszym kraju jest za mało lekarzy, dlatego nie powinniśmy opierać na nich całego systemu zdrowotnego. Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że obecna liczba lekarzy (dane za 2020 rok) jest zbyt niska, a brak wynosi 30 tys. specjalistów. W Polsce na 1 000 mieszkańców przypada jedynie 2,4 lekarza, co plasuje nas poniżej średniej w krajach OECD, która wynosi 3,6. Dane te oraz doświadczenia pandemii COVID-19 pokazują, jak bardzo obciążony jest polski system opieki zdrowia i potwierdza tezę, że opieranie doradztwa medycznego wyłącznie na wizytach u lekarzy jest niemożliwe. Szczególnie, że nasze społeczeństwo się starzeje i zmaga z coraz większą liczbą chorób cywilizacyjnych. Za niecałe trzydzieści lat 37 proc. Europejczyków będzie cierpieć na co najmniej dwie choroby przewlekłe. Dotyczy to osób powyżej 65. roku życia.

Źródło rzetelnej wiedzy – kilka kroków od pacjenta

Jako firma consumer healthcare chcemy promować świadome samodzielne dbanie o zdrowie – oparte na rzetelnej wiedzy. Uważamy, że zwiększanie roli farmaceutów jest sposobem na dalsze odciążanie krajowego systemu ochrony zdrowia. Ten proces już trwa, lecz potrzebuje wsparcia systemowego i wprowadzenia w aptekach usług propacjenckich. Z raportu firmy Vintura, przygotowanego z naszej inicjatywy, pt. „Redefining the role of self-care in Europe” wynika, że aż 58 proc. Europejczyków mieszka w odległości 5 minut spacerem od apteki. To jeden z powodów, dla których właśnie tam kierujemy się w pierwszej kolejności, gdy pogarsza się nasze samopoczucie. W przypadku leczenia drobnych dolegliwości naturalnym krokiem powinna być konsultacja z farmaceutą, który może służyć fachową wiedzą. Pomoże on dokonać właściwego wyboru leku dostępnego bez recepty, wyjaśni jego działanie i dobierze odpowiednią dawkę.

Zapobiegać, nie tylko leczyć

Naszym zadaniem jako producenta leków OTC jest nie tylko tworzenie produktów o jak najwyższej jakości, lecz także edukacja pacjenta. Staramy się holistycznie podchodzić do zdrowia i promować profilaktykę. Dążymy do tego, by leczenie nie ograniczało się tylko do walki ze schorzeniami, lecz także pomagało ich uniknąć. Eksperci przekonują, że dzięki odpowiednim działaniom profilaktycznym można uniknąć co najmniej 80 proc. przypadków chorób serca, udarów i cukrzycy oraz 40 proc. nowotworów. Obecnie jedynie 3 proc. europejskich nakładów na zdrowie publiczne przeznacza się na profilaktykę, a Polska w tym zakresie jest poniżej średniej z wynikiem 2,3 proc. Widzimy tutaj duże pole do poprawy i wierzymy, że holistyczne podejście do leczenia może pomóc w odciążeniu polskiej opieki medycznej, tak aby z wizyt lekarskich korzystały jedynie osoby, które naprawdę tego potrzebują.

Sławomir Szymankiewicz, Dyrektor Generalny Haleon w Polsce

Skip to content