Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Instytut Studiów Wschodnich wspiera Ukrainę. Miasto Trościaniec otrzymało karetkę, agregat oraz 50 000 złotych.

Forum Gospodarcze w Tarnowie Informacja prasowa Najnowsze informacje

Podczas uroczystej gali Forum Gospodarczego w Tarnowie – Instytut Studiów Wschodnich przekazał 50 000 złotych merowi miasta Trościaniec Yuriyowi Bovie. Z inicjatywy Fundacji Instytut Studiów Wschodnich Powiat Jasielski przekazał Trościańcowi karetkę, a miasto Tarnów agregat prądotwórczy. To niezwykły zaszczyt, że możemy pomagać miastu Trościaniec i wspierać je oraz jego mieszkańców w walce z rosyjskim najeźdźcą.

Miasto Trościaniec znajdowało się pod rosyjską okupacją przez około 30 dni, w pierwszej fazie wojny. To jednak wystarczyło by zostało bardzo istotnie zdewastowane. Do dziś, poddawane jest ciągłym, uporczywym i bestialskim nalotom na infrastrukturę krytyczną. Największą zbrodnią są jednak nieuzasadnione, terrorystyczne naloty na ludność cywilną. Trościaniec i jego obywatele jednak nie mają zamiaru się poddać, a my nie będziemy ustawać w naszej pomocy!

„Pamiętamy, jesteśmy z Wami w walce, która jest pośrednio także naszą walką” – mówił Zygmunt Berdychowskich – Przewodniczący Rady Programowej Forum Gospodarczego w Tarnowie. Pomoc dla Ukrainy idealnie wpisuje się w misję Instytutu Studiów Wschodnich, którą jest budowanie relacji międzyludzkich, wzajemnego szacunku i zrozumienia. Mamy nadzieję, że relacje zbudowane w momencie próby będą fundamentem przyszłych przyjaznych i bliskich stosunków Polski i Ukrainy, a co najważniejsze obywateli polskich i ukraińskich. Wierzymy, że nasza pomoc trafi do potrzebujących obywateli tego miasta, uważamy taką pomoc za konieczność. Musimy pomagać ludziom, z którymi od zawsze jesteśmy związani: historią, kulturą i wspólnym przeciwnikiem. Mamy nadzieję, że Ukraina i jej dzielni obywatele, dzięki naszej pomocy będą w stanie dać odpór putinowskiej Rosji i żyć w wolnym oraz demokratycznym kraju.

„Dziękujemy, że możemy brać udział w Waszych wydarzeniach. Od wielu lat bardzo dużo się od Was uczymy. Dziękuję Instytutowi Studiów Wschodnich oraz Zygmuntowi Berdychowskiemu za to, że jesteście z nami. Rosja chce zniszczyć Ukrainę i to co udało nam się zbudować. Zniszczyć naszą drogę do wolności. Chcemy budować razem z Wami naszą przyszłość. Z Wami, naszymi przyjaciółmi, którzy przyjmują nas jak braci w swoich domach. Rozumiemy, że nie jesteśmy sami. Sława Polakom, Sława Ukrainie!” – mówił mer Trościanca podczas gali Forum Gospodarczego w Tarnowie.

Bardzo się cieszymy, że przedstawiciele administracji ukraińskiej są stałymi uczestnikami naszych wydarzeń, podczas których mogą czerpać z doświadczeń polskich samorządowców, biznesu i nauki. Życzymy im, aby wiedza zdobyta podczas naszych paneli przyczyniła się w przyszłości do szybkiej odbudowy i harmonijnego rozkwitu całej Ukrainy.

Skip to content