Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Historie Sukcesu – Gertruda Uścińska

IX Europejski Kongres Samorządów Najnowsze informacje

„Jestem absolutnie wymagająca od siebie, codziennie czegoś trzeba się nauczyć” – twierdzi Gertruda Uścińska, dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zdaniem sukces zależy nie tylko od ciężkiej pracy, ale również współpracy w grupie.

Gertruda Uścińska swoją historię z prawem ubezpieczeń społecznych rozpoczęła jeszcze w trakcie studiów. Zdaniem profesor był to obszar niezwykle wymagający.

„Jak kończyłam prawo, profesor powiedział mi, że dobrze by było, gdybym zajęła się prawem ubezpieczeń społecznych. Jest to obszar niezwykle wymagający z punktu widzenia przygotowania teoretycznego, wrażliwości społecznej i wielu innych aspektów” – stwierdziła dyrektor ZUS.

Gertruda Uścińska zaznaczyła, że po wielu latach ciężkiej pracy dziś może mówić o sobie jako „specjalistka wszechstronna w zakresie ubezpieczenia społecznego”. Dodała, że na starcie kariery wystarczyła jej podstawowa znajomość prawa i odwaga w działaniu.

Dla rozmówczyni przełomem w rozwoju kariery był początek stycznia 1999 roku. Profesor Uścińska opowiedziała, że wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął przyjmować zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych – dziesiątki milionów zgłoszeń. 

„Z chwilą, gdy porządkowałam różne działania w organizacji, nie mogłam uzyskać odpowiedzi, dlaczego my je gromadzimy, a nie przetwarzamy. My je przetwarzamy dopiero, gdy klient o to wystąpi” – zauważyła Uścińska. Kolejnym przełomem w rozwoju jej kariery był początek pandemii, gdy w obliczu zagrożenia zdecydowała o wdrożeniu licznych usług online.

„To jest wielki postęp i można zauważyć, że daje się wyjść z przeszłości. Trzeba wiedzieć, z jakimi ludźmi i w jaki sposób wejść we współpracę, aby osiągnąć ten wynik” – stwierdziła dyrektor.

Mówiąc o sobie samej Gertruda Uścińska podkreśliła, że jest wymagająca od siebie.

„Jestem absolutnie wymagająca od siebie, codziennie czegoś trzeba się nauczyć. W pierwszej kolejności wymagam na maksa w każdym wymiarze” – stwierdziła profesor Uścińska. W kontekście pracy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych poinformowała, że jest wymagająca nie tylko wobec siebie, ale również wobec podwładnych. W efektywnym zarządzaniu zespołem zaś pomagają jej kompetencje liderskie i intelektualne.

W trakcie zmiany władz w Polsce profesor Uścińska miała możliwość objąć stanowisko Ministra Finansów. Po licznych sukcesach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie podjęła się jednak tego wyzwania.„Moje aktywności wybieram w taki sposób, czy one się wpisują w to kim jestem i kim chce być. Wejście w obszar ministra to wejście w obszar polityki, a ja jestem typem naukowca” – wyjaśniła profesor Uścińska.


Skip to content