Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Francja inwestuje w ożywienie turystyki

Bez kategorii

Karolina Zawitaj

Francja walczy o nadrobienie wielomiliardowych strat, które w efekcie pandemii Covid-19, dotkliwie naruszyły ten znaczący dla gospodarki kraju sektor. Rząd przekazuje wielomiliardową pomoc na odbudowę oraz uruchamia program promocji Francji jako wakacyjnej destynacji.

  • Francuski sektor turystyczny stracił od 70% do 80% swoich obrotów w 2020 roku z powodu epidemii Covid-19.
  • Rząd Francji opracował programy odbudowy krajowej turystyki
  • Miliony euro zostały i zostaną przekazane na promocję Francji, czy wsparcie przedsiębiorstw w perspektywie wieloletniej

Jeszcze w maju 2020 r. premier Francji ogłosił uruchomienie planu wsparcia w wysokości 18 mld euro dla sektora turystyki, sektora gospodarczego najbardziej dotkniętego kryzysem wywołanym pandemią. Firmy z sektora turystycznego mogły dzięki temu skorzystać ze środków państwowych w formie pożyczek poręczonych przez państwo, przejść na częściową działalność, czy uzyskać zwolnienia z opłat socjalnych.

Aby odzyskać miejsce Francji w czołówce światowej turystyki rząd francuski opracował kolejny program wsparcia. W ramach rządowego Planu Odbudowy Turystyki, wraz z BPI France i Banque des Territoires, do 2023 r. przeznaczone zostanie łącznie 3,6 mld euro na finansowanie, inwestycje i rozwiązania wspierające przedstawicieli sektora turystycznego. Plan w swoim założeniu powinien ostatecznie przyczynić się do zasilenia francuskiego sektora turystycznego 15 miliardami euro.

Co więcej, na utworzony jako część planu odbudowy francuskiej turystyki Fundusz Zrównoważonej Turystyki zostanie przekazane 50 mln euro, w celu wsparcia finansowego MŚP z sektora czy stowarzyszeń zlokalizowanych na obszarach wiejskich, w ich transformacji na działalność o charakterze bardziej zrównoważonym.

Caroline Leboucher, dyrektor generalna Atout France, Francuskiej Agencji Rozwoju Turystyki odpowiedzialnej za promocję Francji jako kierunku turystycznego, wraz z Prezesem tej organizacji Christianem Mantei oraz Jean-Baptiste Lemoyne, sekretarzem stanu ds. turystyki przy Ministrze ds. Europy i Spraw Zagranicznych, podczas majowej konferencji prasowej zapoczątkowali z kolei bezprecedensową kampanię promocyjną stworzoną przez Atout France wraz z partnerami regionalnymi zajmującymi się promocją turystyki oraz spółkami prywatnymi. Kampania o wartości 10 milionów euro ma pomóc w dotarciu do klientów zarówno francuskich, jak i międzynarodowych w celu ożywienia turystyki w kraju.

Jean-Baptiste Lemoyne stwierdził, że “Francja to świat w miniaturze. Zwiedzając Francję można podróżować dookoła świata.” Francja chce wesprzeć profesjonalistów, którzy ucierpieli z powodu kryzysu i “są gotowi zapewnić bezpieczeństwo i dobre samopoczucie podróżnych i wczasowiczów”. Francuzi mogą ich wesprzeć wybierając Francję jako swoją tegoroczną destynację wakacyjną. Sekretarz stwierdził, że tegoroczne lato będzie “niebiesko-biało-czerwone, a wybór Francji jest najlepszym wyborem”.

W jednym z ostatnich wywiadów, udzielonym telewizji BFMTV, Sekretarz Stanu ds. Turystyki przyznał, że rezerwacje we Francji są już na poziomie wyższym o 30% w porównaniu do roku 2019. Francja jest popularna nie tylko wśród samych Francuzów, ale także wśród turystów z Belgii, Holandii, Niemiec i Szwajcarii. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Lemoyne zwrócił uwagę, że nadal należy zachować ostrożność w celu uchronienia się przed rozpowszechnianiem kolejnych wariantów Covid, a nawet jeśli w perspektywie kolejnych miesięcy zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, nadal “konieczne będzie zachowanie rozsądku”.

https://www.tourmag.com/Relance-du-tourisme-en-France-Atout-France-lance-une-campagne-inedite-de-10-M_a108702.html

https://www.bfmtv.com/economie/jean-baptiste-lemoyne-la-france-va-etre-un-tube-de-l-ete-en-europe_AV-202106090431.html

https://www.entreprises.gouv.fr/fr/actualites/tourisme/developpement-et-competitivite-du-secteur/fonds-tourisme-durable-pour-relance

Skip to content