Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

„Dzień, który wszystko zmienił – wojna oczami świadka”

IX Europejski Kongres Samorządów Najnowsze informacje


Podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów gościem Damiana Dudy (Prezesa Fundacji w Międzyczasie) na spotkaniu pt. „Dzień, który wszystko zmienił wojna oczami świadka” był konsul Ukrainy w Gdańsku Oleh Vysochan. Rozmowa dotyczyła sytuacji Ukrainy dwa lata po eskalacji konfliktu. „Jak stało się, że Ukraina jest w stanie opierać się drugiej armii na świecie”?- pytał Damian Duda, moderator spotkania.

„Ukraina miała resurs żołnierzy z rezerwy, którzy mieli doświadczenie wojenne z lat 2014 – 2016. To właśnie oni w pierwszych dniach uratowali wtedy sytuację” – mówił Oleh Vysochan. Stwierdził też, że Rosja obrała złą propagandową strategię, a Ukraińcy walczą z przekonaniem, że „walczą o swoje” i nie mają dokąd uciekać.


Damian Duda zauważył, że Ukraina niezwykle wzmocniła się w kwestii obrony powszechnej. Oleh Vysochan dzielił się swoimi spostrzeżeniami nt. tego jak to jest zamienić garnitur dyplomaty na mundur żołnierza walczącego w składzie jednostki sił specjalnych. Podkreślił, jak ważne było wsparcie psychologa w tamtym okresie.„Żołnierzem byłem dłużej niż dyplomatą, dlatego czasem mogę pozwolić sobie na niezbyt dyplomatyczne zachowanie. Mówię rzeczy wprost.” – powiedział Vysochan.

Następnie Damian Duda mówił o tym, że w Polsce panuje przeświadczenie o tym, że funkcjonuje w nas obawa, że jeśli zaczniemy powszechnie mówić o zagrożeniach związanych z wojną pełnoskalową w Polsce, to je wywołamy. Na Ukrainie natomiast władze i społeczeństwo wykonały ogromną pracę w obszarze przygotowania się na poradzenie sobie państwa w trudnych, wojennych okolicznościach. Jednak nie wprowadzono stanu wojny, a stan wojenny. Dlaczego?

„W Ukrainie długo toczyła się na ten temat dyskusja. Zawsze pytam w takiej sytuacji czy Pan/Pani jest w stanie żyć w czasie wojny?” – skwitował sprawę Oleh Vysochan.

W dalszej części spotkania Damian Duda wyliczył rzeczy, których Zachód mógłby uczyć się od Ukrainy, jeśli wziąć pod uwagę doświadczenie wojenne tego kraju i sposoby walki, ale także ochronę obywateli. Omówił m.in. ograniczenia działającego w Polsce systemu alertowego RCB i powiadomień sms-owych.

Jakie Polska powinna wdrożyć rozwiązania w sferze obronności kraju, aby w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego na terenie naszego kraju miała łatwiej, niż Ukraina dwa lata temu? W odpowiedzi na to pytanie Oleh Vysochan podkreślił, że obecnie polem walki jest Ukraina, ale walczy nie tylko o swoją wolność. Za każdym razem kiedy siły ukraińskie cofają się, obecna wojna zbliża się do granic Polski.

Skip to content