Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Dyskusja o rajach podatkowych i aferze „Panama Papers” na XXVI Forum Ekonomicznym

Forum Ekonomiczne

Majowy wyciek listy z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca ujawnił ponad 200 tysięcy przedsiębiorstw zarejestrowanych w tzw. „rajach podatkowych”. Doprowadziło to do największej tego typu afery od lat, którą media okrzyknęły sprawą „Panama Papers”. Jaka jest rola rajów podatkowych we współczesnej gospodarce? Dlaczego są krytykowane i czemu politycy, biznesmeni oraz celebryci z nich korzystający narażają się na skandal? Co zrobić by lepiej chronić reżim podatkowy i jak unikać zbędnych regulacji?

Na te i inne kwestie związane z przejrzystością finansową współczesnych administracji oraz firm odpowiedzą uczestnicy panelu „Wpływ afery „Panama Papers” na światową gospodarkę” współorganizowanego przez Międzynarodową Platformę Biznesu i Dialogu Dyplomatycznego (IBDE) z siedzibą w Londynie. IBDE dzieli z ISW wiele – to także organizacja zajmująca się promocją dialogu międzynarodowego na najważniejsze tematy geopolityczne i ekonomiczne. IBDE jest również jednym z głównych organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Biznesu odbywającego się w Liverpoolu.

Udział w panelu potwierdzili: Oleg Rybaczuk, Przewodniczący NGO Centre UA na Ukrainie; Marko Rakar, Dyrektor Generalny MRAK Services ltd. z Chorwacji; Joseph Mifsud, Dyrektor Londyńskiej Akademii Dyplomacji z Malty; Janet Dine, Profesor Prawa Międzynarodowego Rozwoju Ekonomicznego z Queen Mary College University of London w Wielkiej Brytanii; Stuart D. Gibson, Edytor Tax Notes International z USA oraz Valery Morozov, Radca Polityczny Relational Peacebuilding Initiatives (RPI) w Wielkiej Brytanii.

Debatę poprowadzi Prezes Międzynarodowej Platformy Biznesu i Dialogu Dyplomatycznego Rudi Guraziu.

Skip to content