Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
 • Dostępność
  • Wysoki kontrast
  • Wielkość tekstu
  • Dostępność

Debata PAP: Czy fuzja ORLENu z Lotosem może przyspieszyć osiągnięcie niezależności energetycznej w Polsce?

Debata PAP Najnowsze informacje

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z redakcją PAP przygotowuje debatę pt. „Czy fuzja ORLENu z Lotosem może przyspieszyć osiągnięcie niezależności energetycznej w Polsce?”, do udziału w której chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić. 

Debata odbędzie się we wtorek 7 czerwca 2022, godz. 14:00, w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej (Centrum Prasowe PAP) ul. Bracka 6/8. Formuła debaty – dyskusja 1h 15min z transmisją live. Po debacie serdecznie zapraszamy na lunch, który odbędzie się na miejscu.


Zapis transmisji live dostępny jest na fanpage’u Forum Ekonomicznego.


  · Dlaczego połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos jest wdrażane? Czy jest ono potrzebne? (Np. kontekst kondycji sektora rafineryjnego w UE, wpływ Zielonego Ładu na konieczność transformacji firm, aspekt wewnętrznej konkurencji)

· Czy wojna w Ukrainie zmienia coś w kontekście postrzegania fuzji i jej wpływu na bezpieczeństwo energetyczne? (Np. kontekst dostaw 20 mln ton z Aramco, wydzielenie baz paliwowych do podmiotu prywatnego etc.)

· Czy odejście od rosyjskiej ropy przez polskie koncerny jest realne w horyzoncie końca br. i czy fuzja będzie miała wpływ na ten proces?

· Jakie synergie i przewagi konkurencyjne da nowemu koncernowi fuzja paliwowa? (Np. w zakresie kontraktacji dostaw ropy, połączenia procesów wydobywczych, logistyki etc.)

· Jak oceniają Państwo zmiany rynkowe, które będą miały miejsce w wyniku wdrożenia środków zaradczych zaproponowanych przez Komisję Europejską?

· Kiedy spodziewana jest finalizacja przejęcia Grupy Lotos i jak długo potrwa proces ujednolicania struktur korporacyjnych obu firm

Dyskusję poprowadzi Piotr Maciążek, ekspert do spraw energetycznych, StrefaInwestorów.pl

Do udziału w rozmowie zaproszeni zostali:

 • Marek Garniewski, Ekspert w Biurze Relacji Inwestorskich PKN ORLEN
 • Krzysztof Nowicki, Wiceprezes Zarządu ds. Fuzji i Przejęć, Grupa LOTOS
 • Maciej Szozda, niezależny ekspert rynku paliw
 • dr Leszek Juchniewicz, Doradca Prezesa Zarządu, Pracodawcy RP

Będziemy zaszczyceni, jeśli zechcą Państwo dołączyć do dyskusji.

Skip to content