Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Amazon inwestuje w Polsce w lokalną gospodarkę, cyfryzację oraz zrównoważony rozwój

VIII Europejski Kongres Samorządów Wypowiedzi eksperckie

Od 2012 r. Amazon zainwestował w Polsce ponad 18,5 mld zł, co oznacza 20 mld zł wpływu do budżetu państwa. Dziś Amazon to 10 nowoczesnych centrów logistyki w całym kraju, usługi Amazon Web Services oraz Centra Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, Krakowie i Warszawie, które dostarczają innowacyjne rozwiązania wspierające produkty i usługi Amazon na całym świecie. Z kolei na Amazon.pl klienci znajdą ponad 400 mln produktów w atrakcyjnych cenach, z możliwością szybkiej i wygodnej dostawy.

– Nasze inwestycje osiągają mierzalne efekty. To wkład w krajowy rynek pracy i wsparcie przedsiębiorców rozwijających biznes z Amazon, tak w Polsce, jak i poza jej granicami. Nowe inwestycje to też szereg kontraktów z lokalnymi wykonawcami w całym procesie łańcucha dostaw i nowe miejsca pracy w innych sektorach – mówi Mourad Taoufiki, Country Manager Amazon Poland.

Amazon stworzył dotychczas w Polsce łącznie ponad 70 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy, w tym w firmach wspierających operacje logistyczne Amazon oraz w polskich MŚP, które prowadzą sprzedaż na Amazon.pl – Nowe obiekty, jak uruchomione w 2021 roku robotyczne centrum logistyczne w Świebodzinie, to nowoczesne miejsca pracy dla lokalnej społeczności i znaczący impuls dla regionalnej gospodarki. To również innowacyjna oraz inkluzywna kultura organizacyjna  – mówi Marian Sepesi, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon w CEE.

Jednocześnie z każdym rokiem znacząco rośnie w Polsce liczba MŚP sprzedających na Amazon. W 2021 r. sprzedały one ponad 25 mln produktów – Bez wątpienia polskie MŚP sprzedające na Amazon – eksportując produkty o wartości ponad 750 mln EUR w 2021 roku i tworząc nowe miejsca pracy – stanowią ważny czynnik ekonomiczny. Lokalni przedsiębiorcy dostarczają wielką wartość naszym klientom, a my będziemy je nadal wspierać i tworzyć społeczność biznesową, która sprzyja rozwojowi ich działalności i całej gospodarki – mówi Mourad Taoufiki.

Równolegle z rozwojem produktów, usług i technologii, Amazon inwestuje w zrównoważony rozwój: od 2021 r. w całej Europie, w tym w Polsce, stosuje torby papierowe, koperty kartonowe i kartony, które pochodzą i nadają się w 100% do recyklingu. Na dachu robotycznego centrum logistycznego w Świebodzinie zainstalował 3 900 paneli słonecznych o powierzchni 8600 m², a w 2022 r. podpisał jedną z największych umów typu cPPA w Polsce na zakup energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej w Miłkowicach.

Skip to content