Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

20 milionów obrońców dobrego imienia Polski

Forum Ekonomiczne Forum Ekonomiczne 2020

Często zapominamy, że Polonia może stanowić ważny element dyplomacji publicznej. Polacy za granicą są naturalnymi ambasadorami naszego kraju.

W ramach Forum polonijnego odbył się panel “20 milionów obrońców dobrego imienia Polski”. W dyskusji wzięli udział: Jan Dziedziczak – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Jan Cytowski – Kanada, Były Przewodniczący Rady Polonii Świata, Eryk Mistewicz – Prezes Instytutu Nowych Mediów oraz Szymon Szynkowski vel Sęk – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

– Musimy mieć sprawny, skuteczny system obrony przeciwko szkalowania dobrego imienia Polski i fałszowania historii. Polonia chce pełnić rolę ambasadorów polskości na świecie. Z punktu widzenia państwa działalność Polonii jest dostrzegana i jest ważna. Polacy poszukają szans, w których mogą się Polsce przydać chcą włączyć się w działalność pro publico bono na rzecz promocji swojego kraju – mówił Szymon Szynkowski vel Sęk.
W czasie pandemii organizacje polonijne włączyły się w pomoc i promocję akcji wspierające ludzi w pandemii. Te akcje odbywały się pod hasłem “Polonia for neighbours”. Pozostałe programy Ministerstwa również odniosły spory sukces i pozwoliły na poczucie cząstki Polskości w obcym kraju.

O doświadczeniach ze środowiska Polonii w Kanadzie mówił Jan Cytowski: – W Kongresie Polonii Kanadyjskiej od wielu lat mamy komitet obrony dobrego imienia Polski i Polaków. Celem istnienia polonijnych organizacji za granicą jest podtrzymanie Polskości.

Z kolei, Eryk Mistewicz opowiadał o skutecznych akcjach promocyjnych dotyczących szerzenia
polskiej historii:

– Mam wrażenie, że świat łaknie dobrych opowieści. Środowiska Polonii są podzielone. Jeżeli nie nauczymy się współpracować to nie będziemy się rozwijać. Rok temu z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego przypomnieliśmy o tym, że wojna rozpoczęła się w Polsce. Zasięg tekstów dotyczących roku 1920 sięgnął ponad 50 milionów odbiorców. Tworzymy narzędzia dla Polonii żeby redakcje polonijne przekazywały coś co mogą przekazać swoim znajomym. Najważniejszym aspektem rozwoju kontaktów z Polonią jest spójna współpraca poszczególnych organizacji. Większość polskich inicjatyw przynosi pozytywne efekty. Minister Dziedziczak jest bardzo zaangażowany w przeprowadzanie wielu przedsięwzięć związanych z propagowaniem dobrego imienia Polski za granicą.

Maria Lipińska

Skip to content