Forum Ekonomiczne Młodych Liderów (2011)
Nowy Sącz 6- 10 września 2011

Młodzi liderzy spotykają się w Polsce

    

Forum Ekonomiczne Młodych Liderów 2009

 

VI Forum Ekonomicznym Młodych Liderów, odbędzie się w dniach 6 – 10 września 2011 roku w Nowym Sączu. Młodzi liderzy z całej Europy spotykają się w Polsce, żeby dyskutować o aktualnych problemach politycznych, ekonomicznych i społecznych. Misją Forum jest tworzenie ideei dla przyszłości Europy. Forum gromadzi każdego roku blisko 250 liderów organizacji obywatelskich, politycznych, społecznych i ekonomicznych w Nowym Sączu.

Tematem przewodnim poprzedniego  Forum Młodych Liderów  była "Europa – kontynent innowacji, czy regresu". Prawie 200 młodych liderów z 32 państw europejskich spotkało się w Nowym Sączu, aby dyskutować o przyszłości swojego kontynentu. Tematy poruszane na tegorocznym Forum miały dać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób obecna sytuacja w Europie spowodowana kryzysem zadłużeniowym w Grecji będzie oddziaływała na młodzież. Czy Europa to dobre miejsce do zakładania biznesu? W co warto inwestować i jak to robić z głową? Na co postawić w najbliższej przyszłości. Uczestnicy Forum mieli wiele podobnych pytań do swoich starszych kolegów.

- To dla mnie okazja do spotkania z prawdziwymi liderami biznesu i polityki, możliwość wysłuchania ich i bezpośredniej rozmowy. Poruszamy sprawy, które są istotne. Obecnie tak wiele zmienia się na świecie, sytuacja jest niepewna. Ta rozmowa tu na Forum jest dla mnie ważna – powiedział Stephen Starr, dziennikarz z Irlandii. – Uczymy się dużo o liderstwie. Umiejętności przywódcze będą bardzo przydatne dla naszego rozwoju zawodowego, szczególnie teraz, w czasach kryzysu – stwierdziła z kolei  Elsa Sotiriadis, studentka Uniwersytetu w Basel, w Szwajcarii.

Młodzi ludzie są dla mnie nadzieją. Nazwałem europejską młodzież pokoleniem Erasmusa. To jest program, który jest naprawdę wartościowy. Starałem się o to, aby było jeszcze więcej pieniędzy na ten program do roku 2013 i także w następnych latach – powiedział Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. budżetu podczas sesji dotyczącj wyzwań dla nowej perspektywy budżetowej UE. Dzisiejsza młodzież to pokolenie, które zaznało mobilności, poznaje się bezpośrednio nawzajem, a nie z gazet i telewizji. Ja rokuję nadzieję na odnowę wizerunku Europy w tym pokoleniu. Tutaj to oni mnie egzaminowali i zadawali trudne pytania. To Forum to właśnie szansa na szczerą i nawet niepoprawną politycznie dyskusję – dodał Komisarz.

O tym jak odnieść sukces mówił Esko Aho, Wiceprezes Nokia Corporations, który powiedział do młodych liderów: Moje doświadczenie mówi, żeby nie patrzeć wertykalnie, czyli myśleć jak przeskoczyć kolejny szczebel kariery. Trzeba rozejrzeć się dookoła. Trzeba nawet czasami zrobić krok do tyłu, próbować różnych rozwiązań, rożnych dziedzin i sektorów. Multidyscyplinarność to chyba odpowiednie słowo. W dzisiejszym świecie liczy się posiadanie różnych kwalifikacji i umiejętne ich łączenie.

Luc Frieden, Minister Finansów Luksemburga w dyskusji dotyczącej unii walutowej zaznaczył, iż dzisiejszej Europie bardzo potrzebna jest solidarność. Na Europę nie można patrzeć tylko w perspektywie krótkoterminowej. Myślę, iż wiele państ zachodniej Europy nie jest zadowolona z faktu dużego transferu środków unijnych do Europy Wschodniej. Tak samo jak nie jest zadowolona z pomocy finansowej dla Grecji. Ale patrząc w perspektywie długoterminowej to się opłaca. Pomoc innemu państwu członkowskiemu to także pomoc samemu sobie. Nie będzie dobrej przyszłości dla Europy jeżeli będziemy myślec tylko o sobie- powiedział Frieden.

Zamierzeniem organizatorów jest stworzenie dużego wydarzenia na miarę Forum w Krynicy i Davos, ale skierowanego do młodych liderów. Chcemy tworzyć 'Davos ludzi młodych', miejsce spotkania, kształcenia liderów, refleksji nad przyszłością Europy. To ma być Forum, gdzie można nawiązywać kontakty, wymieniać się doświadczeniem, znaleźć partnerów do wspólnych projektów społecznych czy biznesowych – podkreśla Michał Wójcik, dyrektor programowy Forum. 
Do Nowego Sącza przyjechało prawie 200 młodych liderów oraz kilkadziesiąt ważnych osobistości z 32 państw europejskich.

Konferencja takiej rangi z udziałem młodzieży z państw Unii Europejskiej, Bałkanów, Europy Wschodniej, Kaukazu, Rosji i Turcji oraz z gośćmi z najwyższych sfer to niecodzienne wydarzenie. Zaprosiliśmy liderów z międzynarodowym doświadczeniem, aktywnych w ich lokalnym środowisku. Są wśród nich przedsiębiorcy,  członkowie partii politycznych oraz studenci – mówi Tomasz Różniak, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Forum. Przyjeżdżają pracownicy ministerstw, fundacji politycznych, organizacji społecznych, a także młodzi biznesmeni.

Takie spotkanie jest możliwe dzięki współpracy Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw z Lublina oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z Warszawy. Ta pierwsza jest organizatorem wydarzenia. Ta druga natomiast zarządza wszystkimi europejskimi programami edukacyjnymi w Polsce. FRSE realizuje szereg działań umożliwiających m.in. studia za granicą, poznawanie nowych kultur, międzynarodowe spotkania i staże, zdobywanie nowych umiejętności. Co roku tysiące ludzi korzysta ze wsparcia Fundacji. Tomasz Bratek, Dyrektor Programu “Młodzież w Działaniu” wyjaśnia dlaczego Forum w Nowym Sączu to przedsięwzięcie warte wsparcia: Młodzi liderzy to elita wśród młodzieży. Doświadczeni w prowadzeniu lokalnych i międzynarodowych projektów, odważni i otwarci, dobrze wykształceni, potrafią angażować nie tylko swoich rówieśników, ale także społeczności lokalne  – jest to bezcenny wkład w budowę społeczeństwa obywatelskiego.

Czterodniowy program Forum przewiduje dyskusje, warsztaty oraz bankiety i wieczory biznesowe. Gośćmi tegorocznego Forum będą m.in. Mark Allen, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Vaira Vike-Freiberga, była Prezydent Łotwy, Giorgi Baramidze, Wicepremier Gruzji, Luc Frieden, Minister Finansów Luksemburga, Richard Pipes, sowietolog, Maros Sefcovic, Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. Budżetu i Planowania Finansowego. 

Partnerzy wspierający piąte Forum Ekonomiczne Młodych Liderów w Nowym Sączu to Forum Ekonomiczne w Krynicy, Województwo Małopolskie, Miasto Nowy Sącz. Całość Forum można śledzić na specjalnie stworzonym serwisie internetowym www.forum-leaders.eu