Wręczono Nagrody XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy

Podczas pierwszego dnia XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy, jak co roku przyznano nagrody. Kapituła postanowiła nagrodzić laureatów czterech kategoriach.

Człowiekiem Roku został wybrany premier Węgier Viktor Orban.

– Mógłbym wymienić szereg znakomitych kandydatów do tej nagrody. Minione lata to jest okres odnalezienia samego siebie środkowej Europy. To wielki renesans i krok naprzód. Z wielkim szacunkiem dziękuję i przyjmuję nagrodę – powiedział premier.

Powtórzył także swoje przesłanie o budowaniu tożsamości narodowej jako właściwej drodze do rozwoju wspólnej Europy. – Widzę w tej nagrodzie uznanie dla tej sprawy – dodał.

Nagroda dla Firmy Roku trafiła do P4, operatora sieci Play, obecnej na polskim rynku od 2007 roku.

– Chciałbym dedykować tę nagrodę milionom klientów, którzy wybrali nasze usługi oraz ośmiu tysiącom pracowników, którzy świadczą te usługi każdego dnia. Niemożliwe staje się możliwe i Play jest znakomitym tego przykładem. Udało nam się zostać liderem na rynku – mówił prezes P4 Jørgen Bang-Jensen.

Wyróżnienie w kategorii Nowa Kultura-Nowej Europy otrzymał profesor Jarosław Hrycak, ukraiński historyk, szef katedry historii Ukrainy na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie.

– Mamy jednego wroga z przodu: jest to Rosja, mamy jednego wroga z tyłu i jest to korupcja. Nie zwyciężymy szybko, bo jest to ciężka wojna, ale jesteśmy przekonani, że wygramy. Dziękuję za wszystko to, co robiła, robi i mam nadzieję będzie robiła Polska, pomagając naszemu kraju – mówił nagrodzony.

Laureat dodał, że część nagrody chce przekazać młodemu, polskiemu dziennikarzowi, Pawłowi Pieniążkowi, który od początku wojny w Donbasie pisał reportaże, narażając własne życie.

Partnerami Gali były Miasto Kraków oraz HSBC Bank Polska S.A., a Prezes Zarządu banku Michał Mrożek wręczył Nagrodę Specjalną Forum, którą zadedykował „ukrytym czempionom”, firmom, które z małego lokalnego biznesu przekształciły się w międzynarodowych liderów w swoich kategoriach. Laureatem została firma Sescom SA z Gdańska.

– Bardzo dobrze się stało, że podczas takiego wydarzenia, podczas którego omawiane są sprawy strategiczne, makroekonomiczne, społeczne dostrzega się małą, średnią firmę, która wyrasta z przedsiębiorczości rodzinnej. Małe przedsiębiorstwa wysyłają każdego dnia tysiące kontenerów swoich towarów i pracowników, którzy świadczą usługi na wszystkich kontynentach – mówił Sławomir Halbryt, prezes spółki.

Przedstawiciel Sescom S.A. pogratulował także organizatorom Forum pomysłu nagradzania małych przedsiębiorców, którzy w trudnych warunkach globalizacji muszą stawić czoła największym rynkowym graczom.

Paulina Błaziak