Wręczono Nagrody II Forum Przemysłowego w Karpaczu

Pierwszy dzień II Forum Przemysłowego w Karpaczu zwieńczyła Gala Nagród Forum Przemysłowego, podczas której Forum Ekonomiczne razem z PKO Bankiem Polskim nagrodziły Firmę Forum Przemysłowego, czyli polskiego przedsiębiorcę, który prężnie promuje i rozwija swój biznes, oraz Instytucję Forum Przemysłowego.

Galę otworzył Gość Specjalny Forum Przemysłowego, Wicepremier Polski, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki. „Chciałbym podziękować za tę inicjatywę, którą jest Forum Przemysłowe, i za te tematy, które musimy przedyskutować… Takie spotkania są niezwykle cenne, ponieważ służą szukaniu najlepszego modelu rozwoju gospodarczego w Polsce” – powiedział Wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości. Dodał, że Polska przez ostatnie ćwierćwiecze starała się dogonić Zachód, natomiast jest w stanie go wyprzedzić, stawiając m.in. na innowacje.

Zwycięzcy zostali wyłonieni przez Kapitułę Plebiscytu, celem którego jest promowanie prężnie działających i rozwijających się w dziedzinie handlu, inwestycji i usług polskich przedsiębiorców. Nominowane do nagrody firmy i instytucje pokazały nie tylko jak odnieść sukces na rynku rodzimym, ale też zagranicą. Wśród nominowanych firm znalazły się: Cedrob S.A., Kross SA, Solaris Bus & Coach S.A. oraz Newag SA.

Rada Programowa Forum Ekonomicznego wraz z PKO Bankiem Polskim postanowiła uhonorować Firmę, dzięki której możliwa jest budowa nowoczesnej, innowacyjnej i proeksportowej gospodarki. Tegorocznym zwycięzcą została Firma CEDROB S.A.

Cedrob to zbudowane od podstaw przedsiębiorstwo, które osiągnęło ogromny sukces. Produkowane przez firmę mięso i przetwory drobiowe eksportowane są obecnie na rynek europejski, azjatycki oraz arabski. Cedrob jest największym producentem mięsa w Polsce. Jako lider w produkcji drobiowej, dążąc do stworzenia komplementarnej oferty wykupił pakiet większościowy akcji Polskiego Koncernu Mięsnego DUDA, dzięki czemu utrzymał tytuł wiodącego producenta trzody chlewnej. Jednoczenie Cedrob S.A. pozostaje największą firmą z branży z rodzinnym kapitałem. Firma w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia.

Nagrodę wręczył Wicepremier Mateusz Morawiecki, a laudację wygłosił prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło. „Dziękuję tym, kto zagłosował na naszą firmę. Oni widzą ogromy potencjał w tej branży spożywczej” – powiedział szef Rady Nadzorczej CEDROB S.A. Mirosław Koźlakiewicz, odbierając nagrodę.

Nagroda Forum Przemysłowego została w kategorii Instytucja przyznana Agencji Rozwoju Przemysłu za szczególny wkład w zwiększaniu konkurencyjności polskiego przemysłu. By rozwój innowacyjności w Polsce był bardziej dynamiczny zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i naukowcy powinni przyzwyczaić się  do większego podejmowania ryzyka.

Agencja Rozwoju Przemysłu skupia się na rozwoju innowacyjności polskich przedsiębiorstw inwestując w sektory i technologie, które decydują o konkurencyjności gospodarki na przestrzeni najbliższych lat. ARP ma w swojej ofercie pożyczki czy wejścia kapitałowe. Prowadzą procesy naprawcze firm, tak aby weszły na właściwą ścieżkę rozwoju, stwarza dobre warunki dla młodych zdolnych ludzi, stąd  np. akcelerator gier wideo czy też staże w firmach branży kosmicznej. W ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju ARP współpracuje z kluczowymi polskimi instytucjami wspierającymi przedsiębiorców oraz dostarcza pakiety rozwiązań w odpowiedzi na bieżące potrzeby i wyzwania biznesowe.

Nagrodę wręczył Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski, który podkreślił, że polscy przedsiębiorcy mówią o tych samych sprawach, co polscy politycy. „Po kilku spotkaniach na forum widzę, że my zmierzamy w tę samą stronę. Razem i podobnie mówimy o reindustrializacji, o polskim interesie gospodarczym” – powiedział Marszałek.

Nagrodę odebrał prezes Zarządu ARP Marcin Chludziński. „Moja instytucja jest bardzo młoda, więc przed nami jeszcze nowe wyzwanie i nowe kierunki” – powiedział prezes.

Partnerem uroczystej Gali Rozdania Nagród II Forum Przemysłowego w Karpaczu jest PKO Bank Polski.