Wysoki kontrast
Wielkość tekstu
Dostępność
  • Dostępność
    • Wysoki kontrast
    • Wielkość tekstu
    • Dostępność

Ukraiński rynek pracy w czasie kwarantanny

Dmytro Yablonovskyi, członek kolegium redakcyjnego VoxUkraine
Oksana Tymchenko, analityk DataVox

Niezależna platforma analityczna VoxUkraine wykorzystuje naukową metodę analizy dla oceny najważniejszych ekonomicznych i politycznych procesów, które odbywają się na Ukrainie. Zdaniem autorów publikacji wskaźnikiem, który sygnalizuje o ważnych zmianach w gospodarce w warunkach ograniczeń, związanych z kwarantanną może być liczba ofert pracy i wysłanych CV.

Autor zdjęcia: fauxels. Pobranu z serwisu Pexels

W ramach badania VoxUkraine zbierał i opracowywał dane, dotyczące nowych ofert pracy i wysłanych CV na najbardziej popularnym ukraińskim portalu work.ua. Informacje były zbierane w od jednego tygodnia przed rozpoczęciem kwarantanny, szczegółowo analizowane były dni, kiedy były wprowadzane główne ograniczenia (12 marca – rozpoczęcie kwarantanny, 18 marca – zawieszenie połączeń transportowych, 22 kwietnia – przedłużenie terminu kwarantanny).

Zgodnie z wynikami, w czasie kwarantanny zmniejszyła się liczba ofert pracy, jak i wysłanych CV. Tendencję zaobserwowano we wszystkich regionach i we wszystkich branżach. Największy spadek ofert pracy był w branżach najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii: hotelarstwie, turystyce, branży usług. Najwięcej ofert pracy umieściły firmy, zajmujące się handlem żywnością, firmy logistyczne oraz instytucje państwowe. Pracodawcy szukają głównie osób z doświadczeniem w zawodzie, ale niekonieczne z wykształceniem wyższym – tylko 38% pracodawców zgłosiło taki wymóg. Liczba ofert pracy zdalnej pozostała na tym samym poziomie, i stanowi 6% wszystkich ofert, przy czym liczba poszukujących takiej pracy wynosi aż 29%.

Przeprowadzone badania również wskazują na to, że mimo rosnącego bezrobocia ludzie niechętnie szukają nowej pracy. Zatrudnione osoby najczęściej nie szukają nowych możliwości zawodowych, próbując utrzymać się na swoim stanowisku. Problemem dla osób bezrobotnych jest zawieszenie połączeń transportowych i komunikacji miejskiej. Dla osób, pracujących w mieście, ale mieszkających poza nim problemem jest również dojazd – na rozmowy rekrutacyjne lub do miejsca pracy.

Na razie zarówno biznes, jak i pracownicy traktują zamknięcie swojej działalności lub spadek obrotu jak zjawisko tymczasowe. Jednak po dwóch miesiącach kwarantanny zapasy finansowe pracowników i firm powoli się kończą, w związku z czym możemy oczekiwać kolejnego wzrostu bezrobocia. Po zakończeniu kwarantanny oczekuje się, że problemów gospodarczych dostarczy również kryzys w sektorze energetycznym, rolnictwie, przejawią się skutki spadku popytu zewnętrznego.

Żeby zminimalizować straty dla gospodarki należy powoli rozluźniać obostrzenia i przede wszystkim wznowić ruch transportu. Dla finansowania działań antykryzysowych potrzebne jest również wznowienie współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, co również otworzy dostęp do kredytów innych dawców. Ukraina potrzebuje zasobów finansowych nie tylko dla zakończenia kwarantanny, ale również na wznowienie działalności gospodarczej po jej zakończeniu.

Źródłohttps://voxukraine.org/uk/rinok-pratsi-na-karantini-nemozhlivist-pratsyuvati/

Skip to content